Mesrur Barzani: Hristiyanların durumundan endişe ve üzüntü duyuyoruz

Kürdistan Bölgesi Güvenlik Konseyi Müsteşarı Mesrur Barzani, Erbil Keldani Katolik Kilisesi temsilcisi Beşar Meti Werde’yi kabul etti.

Haber Merkezi

Kürdistan Güvenlik Konseyi Başkanı Mesrur Barzani, Erbil Keldani Katolik Kilisesi temsilcisi Beşar Mete Werde'yi kabul etti. 

Ninova Ovası ve Kürdistan'da bulunan Hristiyanların durumunun konuşulduğu görüşmede, Hristiyanlara yönelik baskılar ve Bağdat'ın bölgede demografiyi değiştirmeye yönelik girişimleri gündeme geldi. 

Ninova Ovası'ndaki Hiristiyanların durumu ve onlara karşı işlenen suçlardan endişe ve üzüntü duyduğunu dile getiren Mesrur Barzani, "Kürdistan hiçbir zaman Hiristiyanlara karşı işlenen bu suçlara sesiz kalmayacaktır” dedi. Hristiyanların taleplerine Kürdistan'ın destek verdiğini ifade eden Mesrur Barzani, bölgedeki bütün bileşenlerin yasal ve anayasal hakları için gerekli tedbirlerin alınacağını belirtti. 

"Bölgede yaşayan Hiristiyanlar dirençli olmalı ve ülkeyi terk etmemeliler." diyen Mesrur Barzani, Bağdat'ın demografik politikalarına dikkat çekerek, "Bölgenin kimliğini, demografisini değiştirmeye karşı yapılan bu plan ve girişimlere karşı durmalıyız” dedi.

Keldani lideri Werde ise Bağdat'ın paramiliter güçlerle ilişkisine dikkat çekerek,  DAİŞ tehlikesi nedeniyle yaşadıkları yerleri terk eden Ninova(Musul) Hristiyanlarının, geri dönüşlerinin engellendiğini söyledi. Kürdistan üzerindeki ablukaya da dikkat çeken Werde, şöyle konuştu: 

"Kürdistan havalimanları üzerindeki ablukalardan dolayı, Ninova Ovası'nın yeniden inşası için uluslararası toplum tarafından yapılan yardımlar engelleniyor. Hiristiyanlar için en güvenli bölge Kürdistan’dır. Umut ediyorum ki uluslararası toplum daha etkin bir şekilde Kürdistan ve Hiristiyanları destekler”