Washington’dan Bağdat'a "havalimanlarını aç" uyarısı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nauert, Kürdistan'daki havalimanlarının uluslararası uçuşlara açılması için Bağdat'a baskı yaptıklarını söyledi.

Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların çözümü için ABD'nin "özel temsilci" belirlemesinin gerekli olmadığını, Washington'ın iki tarafın sorunlarını kendi aralarında çözmesinden yana olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında Kurdistan24 muhabirinin konuyla ilgili sorusunu yanıtlarken Nauert, "Washington, Erbil ile Bağdat'ın sorunların diyalog yoluyla çözmeleri için üst düzeyde çaba sarf ediyor. Konuyla ilgili önce ABD Başkanı'nın DAİŞ'le savaş özel temsilcisi ve daha sonra da Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın bizzat kendisi Neçirvan Barzani ve Haydar Abadi'yi telefonla aradı" diye konuştu.

HAVALİMANI KONUSUNU BAĞDAT'A İLETTİK

Bağdat yönetiminin Kürdistan havalimanlarını uluslararası uçuşlara kapatmasıyla ilgili soruya ise Heather Nauert, bunu benimsemediklerini ve havalimanlarının uçuşlara açılması için Bağdat'a taleplerini ilettiklerini söyledi.