Abadi: DAİŞ Irak'ta 'askeri olarak' bitti

Irak Başbakanı Haydar İbadi, DAİŞ'in Irak'ta 'askeri olarak' bittiğini açıkladı.

Haber Merkezi

Irak Başbakanı Haydar Abadi, Bağdat'taki hükümet sarayında haftalık basın toplantısı düzenledi. "Irak'ta DAİŞ'i askeri olarak bitirdik ve ele geçirdiği tüm bölgelerimizi kurtardık" diyen Abadi, ülkenin batısındaki Enbar'a bağlı çöl alanda DAİŞ hücrelerine karşı operasyonun da yakında biteceğini söyledi.

'DAİŞ'DEN KURTULUŞU MİLLİ GÜN OLARAK İLAN EDECEĞİZ'

Irak Başbakanı Abadi, söz konusu çöl alanın DAİŞ hücrelerinden temizlenmesi halinde ülkede 'tam zafer' ve DAİŞ'den kurtuluşu 'milli gün' olarak ilan edeceklerini dile getirdi.

Ülkede DAİŞ'e karşı karada savaşan güçlerin sadece Iraklılardan oluştuğunu vurgulayan Abadi, "Iraklıların bu mücadelesi Suriyelilerin DAİŞ'i yenmesinde de rol oynadı" diye konuştu.

İSTİFA BEKLENTİSİ

Irak Başbakanı Abadi, genel seçimlerle ilgili de açıklamalarda bulundu. Seçimlerin gelecek yıl mayıs ayında yapılacağını ifade eden Abadi, herhangi bir ertelenmeyi kabul etmeyeceklerini söyledi.

Abadi, partisinden istifa edip bağımsız aday olarak seçimlere katılıp katılmayacağı yönündeki soruyu, "Parti aidiyetime ve aynı zamanda bağımsız çalışma prensibine bağlıyım. İslami Dava Partisi üyesiyim. Bir Başbakan ve herhangi devlet adamı siyasi partiye bağlı olabilir. Irak'ta siyasi rejim şekli anayasaya göre de partilidir. Çünkü Başbakan adayını mecliste en çok sandalyeye sahip siyasi grup gösterir. Ancak devlet adamı partisine taraf olarak çalışmamalı. Herkesin hak ve hukukunu savunmalı. Bu anlamdaki bağımsızlığı benimsiyorum ve önemli buluyorum" şeklinde cevapladı.

ABD'nin HAŞDİ ŞABİ TASARISI

Abadi, ülkede yolsuzlukla mücadele sürecini de başlatacağını vurgulayarak, "Yolsuzluk yapanlar, ya çaldıkları malları devlete geri teslim edecek ya da hem çaldıkları meblağlardan olurlar hem de ömür boyu hapis yatarlar. Seçimi kendilerine bırakıyorum. Kendilerini güvende sanmasınlar, sonuna kadar peşlerinden gideceğiz" diye konuştu.

ABD Kongresi'nin Haşdi Şabi'ye bağlı bazı grupları terör listesine alma tasarısına ilişkin ise Abadi şunları kaydetti: "DAİŞ'le mücadele eden grupların terörist olarak ilan edilmesine karşıyız. Bu tasarı ne şimdi ne de başka zaman uygundur ve aynı zamanda hatalıdır. Konuyu ABD yönetimiyle yakından takip ediyoruz. Bu, ABD ve kongredeki siyasi çatışmaların parçasıdır. Herhangi bir suç işlenmişse bunun cezasını biz keseriz. Bu tasarının geçeceği kanaatinde de değilim."