Bağdat: Kerkük petrolü için Tahran’la anlaştık, boru hattı döşeyeceğiz

İran ve Irak petrol bakanları, Kerkük'ten İran'a petrol transferini gerçekleştirecek boru hattı konusunda anlaşma sağlandıklarını açıkladı.

Haber Merkezi

İran ve Irak petrol bakanları, Kerkük'ten İran'a petrol transferini gerçekleştirecek boru hattı konusunda anlaşma sağlandıklarını açıkladı.

Irak Petrol Bakanı Cabbar Ali el-Luaibi, Kerkük petrolünün İran'a transferinin mevcut durumda tankerlerle ve günlük 30 ile 60 bin varil civarında gerçekleştiğini ancak Kerkük ile Kirmanşah arasındaki boru hattının döşenmesi ardından bu hat üzerinden günlük 300 bin varile çıkacağını bildirdi. Luhaybi, bu konuda Tahran ile anlaşma sağladıklarını açıkladı.

Luaibi, Bağdat yönetimi olarak, Kürdistan yönetimi ile Rus petrol şirketi Rosneft arasında yapılan petrol anlaşması hakkında çok az bilgiye sahip olduklarını da söyledi.

TAHRAN: BORU HATTI DÖŞENECEK

Luhaybi'nin sözlerine paralel bir açıklama da İranlı mevkidaşından geldi.

Viyana'da gerçekleşen Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) 173’üncü Olağan Toplantısı öncesi gazetecilere konuşan İran Petrol Bakanı Bejen Zengene Kerkük'ten İran'a petrol transferini gerçekleştirecek boru hattının döşeneceğini söyledi.

Zengene, Kerkük petrolünün İran'a transferi ile ilgili Irak ulusal petrol şirketi SOMO ile ilk aşamada, günlük 30 ile 60 bin varillik petrolün tankerlerle İran'a transferi konusunda anlaşmaya vardıklarını belirtti.

PERWİZXAN SINIR KAPISI

Kerkük petrolünün Tankerlerle İran'a taşınmasının gerçekleştirileceği Kürdistan İran sınırındaki Perwizxan Sınır Kapısı yetkilileri ise İran'a petrol taşıyacak tankerlerin geçişleriyle ilgili Kürdistan hükümetinden şu ana kadar kendilerine herhangi bir yazı gelmediğini açıkladı.