İyad Allavi: Irak kötü yönetiliyor

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı İyad Allavi, Irak’ın kim tarafından yönetildiğini bilmediğini söyledi.

Haber Merkezi

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı İyad Allavi, Irak’ın kim tarafından yönetildiğini bilmediğini söyledi.

Irak Al Hurrah Televizyonuna konuşan Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı İyad Allavi, Irak’ın en büyük zayıflıklarından birinin kötü yönetilmesi ve yolsuzluk olduğunu belirterek, mevcut durumda Irak seçimlerinin yapılmasını doğru bulmadığını ifade etti.

Irak’taki ekonomik kriz ve işsizlik oranının artmasının siyasetin önünü tıkadığını dile getiren Allavi şunları söyledi: “Bütün çabalar Irak’ın huzur ve güvenliğinin sağlanması için olmalıdır. Ekonomi de huzurun ve güvenliğin bir parçasıdır. Yolsuzluk konusuna bir an önce çözüm getirilmelidir. Böylelikle ülkenin ekonomisi garanti altına alınabilir.

Irak genel seçimlerinin ertelenmesine ilişkin Irak Parlamentosu’ndaki bazı grupların açıklamaları var. Irak hükümeti, Ayetullah Ali Sistani ve BM’nin seçimlerin yapılmasına ilişkin ısrarları var. Irak’ı kimin yönettiğini bilmiyorum. Haydar Abadi mi, Ali Sistani mi yoksa BM mi, gerçekten bilmiyorum. İşleri kimin yönettiği belli değil.

Tüm taraflarla özellikle de Kürtler ile iletişim halindeyiz. Kürdistan liderliği, Irak anayasası ve Irak’ın toprak bütünlüğü çerçevesinde diyaloğa hazır olduklarını söylüyor. Fakat bazı sebeplerden dolayı hala gerginlikler var, özelliklede Kerkük’e ilişkin sorunlar var.”