Pentagon Irak ve Suriye'deki ABD askerinin sayısını açıkladı

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Irak’ta yaklaşık 5 bin 200, Suriye’de ise yaklaşık 2 bin ABD askeri bulunduğunu açıkladı.

Haber Merkezi - ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Irak’ta yaklaşık 5 bin 200, Suriye’de ise yaklaşık 2 bin ABD askeri bulunduğunu açıkladı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Pentagon Sözcüsü Albay Rob Manning, Irak ve Suriye'de DAİŞ karşıtı operasyonların, örgütün büyük ölçüde yenilgiye uğramasıyla aşağı yönlü bir trend gösterdiğini ifade etti.

ABD'nin Suriye ve Irak'taki askeri varlığını bu trende paralel olarak yapılandıracağını dile getiren Manning, şunları kaydetti:

"Savunma Bakanlığının Irak'ta yaklaşık 5 bin 200 askeri ve Suriye'de ise yaklaşık 2 bin askeri bulunuyor. Bu kuvvetler DAİŞ ile mücadelede ortaklarımıza önemli bir destek verdi. Bu rakamlar yaklaşık rakamlar, bu rakamlardan biraz az veya biraz çok olabilir."

ABD'nin Suriye'deki askeri varlığının "şartlara bağlı" olarak değişim göstereceğini bildiren Manning, operasyonlar azaldıkça bu sayının da düşürülebileceği ifade etti.

Söz konusu şartlarla ilgili Manning, bölgede ABD'nin amacının, DAİŞ'in "tekrar dönmemesini", "örgütün kendini toparlamamasını" ve "dış saldırıları gerçekleştirme kabiliyetini kaybetmesini sağlamak" olduğunu belirterek, bu amaç gerçekleştirilene kadar ABD'nin Suriye ve Irak'ta operasyonlara destek vermeye devam edeceğini söyledi.