AB ve Japonya 4 yıl sonra anlaştı

AB ve Japonya, 4 yıldır sürdürdükleri serbest ticaret anlaşması (STA) müzakerelerini tamamladı.

AB ve Japonya, 4 yıldır sürdürdükleri serbest ticaret anlaşması (STA) müzakerelerini tamamladı.

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve Japonya Başbakanı Şinzo Abe, yaptıkları ortak açıklamada, AB-Japonya Ekonomik Ortaklık Anlaşması müzakerelerinin tamamlandığını açıkladı.

​Anlaşmaya göre AB şirketlerinin, Japonya'ya ihracatta her yıl ödedikleri 1 milyar euro'luk gümrük vergilerinin büyük bölümü ortadan kalkacak. AB'deki tarım sektörünün Japonya'ya ihracatı artacak. Özellikle çeşitli peynirler, et ürünleri ve içecekler üzerindeki gümrükler kalkacak. Taraflar, birbirlerinin 'coğrafi işaretine' sahip ürünlerini koruma altına alacak. Finansal hizmetler, elektronik ticaret, iletişim ve ulaştırma alanlarındaki şirketlerin karşılıklı olarak pazarlara erişimi genişleyecek. Demir yolu sektörü de dahil olmak üzere Japonya'daki kamu ihalelerine AB şirketleri katılabilecek.

AB, Japonya ile ticaret anlaşması müzakerelerini resmi olarak 25 Mart 2013'te başlatmıştı.

AB üyesi ülkeler adına ticaret anlaşması yapma yetkisi AB Komisyonu'nda bulunuyor.

Bu aşamadan sonra, AB ve Japonya, anlaşmanın yasal metnini hazırlayacak ve onay sürecine geçecek. AB Komisyonu, anlaşmayı, Avrupa Parlamentosu (AP) ve AB üyesi ülkelerin onayına sunacak. Yatırımlarda yaşanabilecek uzlaşmazlıklarda izlenecek yasal süreçle ilgili konularda ise müzakerelere devam edilecek.

Anlaşmanın, 2019 yılına kadar yürürlüğe girmesi hedeflenecek.