30. Avrupa Film ödülleri sahiplerini buldu

Avrupa Film Akademisince düzenlenen 30. Avrupa Film Ödülleri, Almanya’nın başkenti Berlin'de düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Haber Merkezi

Avrupa Film Akademisince düzenlenen 30. Avrupa Film Ödülleri, Almanya’nın başkenti Berlin'de düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Bu seneki Cannes Film Festivali'nden "Altın Palmiye" ile dönen, İsveçli yönetmen Ruben Östlund'un yönettiği "The Square", "en iyi film" ödülüne layık görüldü.

Östlund’a "en iyi yönetmen" ve "en iyi senaryo" ödülleri de verilirken "The Square" filminde oynayan Danimarkalı aktör Claes Bang, "en iyi erkek oyuncu" ödülünü aldı.

"The Square", "en iyi komedi" ödülünün yanı sıra "en iyi tasarım dalı"nda da ödüle layık görüldü.

"En iyi kadın oyuncu" ödülünü ise "Beden ve Ruh" filminde dol alan Macar oyuncu Alexandra Borbely aldı.

"En iyi animasyon film" dalında Doroto Kobiela ve Hugh Welchman’nın yönettiği "Loving Vincent" filmine ödül verilirken "en iyi ilk film" ödülüne William Oldroyd’un "Lady Macbeth", "seyirci" ödülüne de Maria Schrader’in "Vor der Morgenröte" filmi layık görüldü.

Dünya sinemasına katkısından dolayı Fransız asıllı Amerikalı oyuncu Julie Delph ödüllendirildi, Rus yönetmen Alexander Sokurov’a da "yaşam boyu onur ödülü" takdim edildi.

Avrupa Film Ödülleri, Avrupa’nın film "Oscarları" olarak nitelendiriliyor.