Hükümetten azınlıklara ziyaret: Haklarınız anayasal güvence altındadır

Kürdistan Başbakanı Neçirvan Barzani ve beraberindeki hükümet heyeti Erbil’in Ankawa Mahallesi’ndeki Keldani, Süryani, Asuri ve Ermeni siyasi grup yetkilileriyle bir araya geldi.

Haber Merkezi

Kürdistan Başbakanı Neçirvan Barzani ve beraberindeki hükümet heyeti Erbil’in Ankawa Mahallesi’ndeki Keldani, Süryani, Asuri ve Ermeni siyasi grup yetkilileriyle bir araya geldi. 

Toplantıda konuşan Başbakan Neçirvan Barzani, Kürdistan’daki azınlıkların ulusal azınlık olmadığını fakat asil azınlıklar olduğunu ve ruhlarıyla damarlarının bu ülkede olduğunu söyledi.

Azınlıkların her alanda varlıklarıyla onur duymaları ve tüm haklarının yasalar içerisinde korunması gerektiğini belirten Başbakan Neçirvan Barzani, şikâyetlerin meşru olduğunu; azınlıkların istek ve şikayetlerini takip edip araştıracağını ifade etti.

Başbakan, Kürdistan’ın güvenli ve huzurlu olduğu dolayısıyla Irak’ın farklı yerlerinde yaşayan azınlıkların Kürdistan’a geldiğini hatırlatarak, Kürdistan Hükümeti’nin ekonomik durumunun kötü olduğu böyle bir dönemde bile yardımlarda azaltmaya gitmediğini söyledi.

Hristiyan yetkililerden birlik ve beraberlik içerisinde kendilerini korumalarını isteyen Barzani, toplumun ilerlemesi için bu birlik ve beraberliğin gerekli olduğunun altını çizerek, bunun etkisinin genel bir şekilde Kürdistan toplumunun başarı ve ilerlemesine de yansıyacağını dile getirdi.

Kürdistan Hükümeti’nin tüm azınlık haklarının anayasal düzlemde daha ciddi bir şekilde korunmasının görüşüldüğü toplantıda, azınlık siyasi grupların temsilcileri tarafından Ninova’ya dair kaygılar dile getirildi.

Irak Hükümeti’nin Ninova bölgesinde asker ve güvenlik güçlerini azaltma yoluna gitmesini istenirken, Kürdistan Hükümeti’nden de bölgenin güvenliğinin korunması için adımlar atması talep edildi.