DAİŞ zaferini kutlayan Irak ordusu, Koalisyon ve Peşmergeyi anmadı

Irak Başbakanı Haydar Abadi’nin DAİŞ’e karşı zafer ilan etmesinden sonra Irak ordusu ve Irak Federal Polisi, İran destekli Şii silahlı milis grubu Haşdi Şabi ile birlikte Musul’da zafer etkinliği düzenledi.

Haber Merkezi

Irak Başbakanı Haydar Abadi’nin DAİŞ’e karşı zafer ilan etmesinden sonra Irak ordusu ve Irak Federal Polisi, İran destekli Şii silahlı milis grubu Haşdi Şabi ile birlikte Musul’da zafer etkinliği düzenledi. Etkinlikte Musul operasyonunda kilit rol oynayan Peşmerge güçlerinin adı ise anılmadı.

Irak ordusu ve Irak Federal Polisi, İran destekli Şii silahlı milis grubu Haşdi Şabi ile birlikte Musul’da DAİŞ’e karşı zafer ilan edilmesini kutlama adına bir etkinlik düzenledi. Düzenlenen etkinlikte, Musul operasyonu sırasında Abadi’nin de talebi üzerine operasyona katılan ve kısa sürede Musul’un merkezine giden birçok bölgeyi DAİŞ’ten temizleyen Peşmerge güçlerinin adı ise anılmadı.

KOALİSYON GÜÇLERİ DE ANILMADI

Irak ordusu bünyesinde gerçekleşen etkinlikte Musul’da DAİŞ’e karşı elde edilen zaferden söz edilirken, aylarca süren Musul operasyonuna silah sağlayan, havadan destek veren, taktiksel ve stratejik koordinasyonu sağlayan uluslararası koalisyon güçlerinden de bahsedilmedi.

Musul’un DAİŞ teröristlerinden temizlenerek kontrol edilmesinin üzerinden birkaç ay geçmesine rağmen Irak Hükümeti henüz kentin yeniden yapılandırılması ve halkın geri dönmesi için herhangi bir adım atmış değil.

Bununla beraber Irak ordusu, Musul’da sürekli DAİŞ’e karşı zafer etkinlikleri düzenliyor.

17 Ekim 2016’da, Irak ordusu ve Kürdistan Peşmerge Güçleri’nin ortak harekatı ile 10 Haziran 2014’te DAİŞ terör örgütü tarafından işgal edilen Musul’a operasyon düzenlenmişti. Koalisyon güçleri ve Irak ordusu ile yapılan plan dahilinde operasyonun birinci aşamasına katılan Peşmerge güçleri kısa sürede Musul’un doğu yakasını DAİŞ’ten kurtarmış ve Irak ordusunun Musul’da büyük bir avantaj elde etmesini sağlamıştı.