Sünnilerden Sistani'ye Haşdi Şabi tepkisi: Ordu mezhebileşemez

İran destekli paramiliter örgüt Haşdi Şabi’nin Irak seçimlerine katılmasıyla ilgili tartışmaların ardından örgütün Irak ordusuna katılacağı iddialarına Sünniler tepki geldi.

Haber Merkezi

İran destekli paramiliter örgüt Haşdi Şabi’nin Irak seçimlerine katılmasıyla ilgili tartışmaların ardından örgütün Irak ordusuna katılacağı iddialarına Sünnilerden tepki geldi.

Kurdistan24’e konuşan Sünni Haşdi Vatani (Ulusal Topluluk) Sözcüsü Zuher Hazım Cuburi, güçlerin dengesini bozacağı için Haşdi Şabi’nin Irak ordusuna katılmasının Irak’ta başka sorunlar yaratacağını ifade ederek; “Çeşitli güçlerin Başbakan ve ordunun emri altında olmasıyla ilgili bir sorunumuz yok, fakat ordunun ulusal olması gerekir. Lakin görüyoruz ki, ordunun dengesi bozulmuş ve ordunun içerisinde Şii otoritesi artmış bulunmaktadır” dedi.

Haşdi Şabi’nin Şii mezhebinin çıkarları düşünülerek kurulduğunu belirten askeri uzman Adil Kakeyi de Kurdistan24’e yaptığı açıklamada, dini bir lider tarafından verilen fetvayla kurulan askeri gücün ülkedeki azınlıkların tümünü temsil etmediğini belirterek; “Zaten kendileri Şii çıkarları için bu örgütü kurduklarını söylüyor. Başlangıçta, din ve inanç temelli eğitim verilen bir güç, orduya katılamaz ve orduyu tahrip edemez” diye konuştu.

Irak ordusu içerisinde yer alan Kürt ve Sünnilerin oranı yaklaşık yüzde 6 ve askeri uzmanlar Haşdi Şabi’nin orduya katılması durumunda, bu ordunun daha çok mezhepsel bir ordu olacağı görüşünü paylaşıyor.

Iraklı Şiilerin dini lideri Ayetullah Ali Sistani, DAİŞ’e karşı savaşan Haşdi Şabi içerisindeki grupların Irak ordusu ve güvenlik güçlerine katılmasını istemişti.