Rosneft: Kürdistan’daki çalışmalarımızı genişleterek sürdüreceğiz

Rus petrol şirketi Rosneft, Bağdat’ın endişelerine kulak asmayıp Kürdistan’daki çalışmalarını genişleteceğini açıkladı.

Haber Merkezi

Rus petrol şirketi Rosneft, Bağdat’ın endişelerine kulak asmayıp Kürdistan’daki çalışmalarını genişleteceğini açıkladı.

Financial Times’da yer alan habere göre, Rosneft Yönetim Kurulu Başkanı Igor Sechin, Rosneft şirketinin Kürdistan’daki çalışmalarını genişleterek sürdüreceğini, özellikle de Kürdistan idaresi dışında yer alan Kürdistani bölgelerde petrol arama çalışmalarına yoğunluk vereceklerini açıkladı.

Kürdistan’daki çalışmaları sırasında Bağdat’ın endişelerinin yanı sıra siyasi ve askeri krizlerle karşılaşmalarına rağmen duraksamadıklarını belirten Igor Sechin, “Petrol kuyularının tespiti için sondaj çalışmaları, altyapı ve temel atma çalışmalarımızı Kürdistan’ın idaresi dışındaki tartışmalı bölgelerde sürdüreceğiz. Bağdat’ın kızgınlığına da kulak asmayacağız” dedi.

Öte yandan Rosneft Yönetim Kurulu Başkanı 1. Yardımcısı Pavel Fyodorov da yaptığı açıklamada, daha önce Kürdistan’la yapmış oldukları tüm planları uygulamaya geçireceklerini açıkladı.

Kürdistan’ın farklı noktalarında uygulamaya geçirilecek anlaşmaları dile getiren Fyodorov, “Kürdistan’ın beş farklı noktasında petrol çıkışı için 400 milyon doların harcanması, Gaz için boru hattının döşenmesi, Kürdistan petrol boru hattının yenilenmesi gibi önceden açıkladığımız tüm planlarımızı uygulayacağız” diye konuştu.