HDP, TBMM'yi olağanüstü toplantıya çağırdı

HDP, son yayımlanan 695 ve 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameleri (KHK) görüşmek üzere TBMM'yi olağanüstü toplanmaya çağırdı.

'Haber Merkezi

HDP, olağansütü hal kapsamında yayınlanan son  KHK'larla ilgili TBMM'ye olağanüstü toplanma çağrısı yaptı. Ayrıca HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen'in 13.30’da partisinin genel merkezinde basın toplantısı düzenleyeceği bildirildi.

HDP grup başkanvekilleri Filiz Kerestecioğlu ve Ahmet Yıldırım'ın TBMM'ye yaptığı olağanüstü toplanma çağrısı özetle şöyle:

"695 ve 696 no’lu KHK’ler ile yine işten ihraçlar, STÖ’lerin kapatılması, cezaevlerinde tek tip kıyafet uygulaması, iktidar yandaşı paramiliter güç olan suç örgütlerine cesaret/destek verilerek cezasızlığın sağlanması ve taşeron düzenlemesinin Meclis'ten kaçırılması hedeflenmiştir.

Bu faşizan ve tekçi uygulamaların amacı, anayasal düzeni ortadan kaldırmak, Parlamento’yu devre dışı bırakmak ve ülkeyi OHAL rejiminde KHK'lerle yönetmektir.  

TBMM’de görüşülmeden asla hayata geçirilmemesi gereken ve toplumsal yaşamın her alanını yeni baskı çemberlerine hapsetmeyi hedefleyen bu uygulamalara karşı, HDP Meclis Grubu olarak TBMM’yi acil olarak olağanüstü toplantıya çağırıyoruz."

CHP de OLAĞANÜSTÜ TOPLANIYOR

CHP, son yayımlanan 695 ve 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameleri (KHK) görüşmek üzere bugün olağanüstü toplanıyor. HDP de TBMM'ye olağanüstü toplanma çağrısı yaptı.

Partinin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun çağrısı ile toplanacak olan CHP Merkez Yürütme Kurulu'nda (MYK) son kararnameler değerlendirilecek ve yol haritası çıkarılacak. Toplantının öğlen saatlerinde başlaması bekleniyor.