Çin güneş enerjili otoyol inşa ediyor

Çin, araçları kablosuz şekilde şarj etme ve otomatik araçlara dijital olarak yardımcı olma potansiyeli bulunan, alt kısmında güneş panelleri yer alan otoyollar inşa ediyor.

Haber Merkezi

Çin, araçları kablosuz şekilde şarj etme ve otomatik araçlara dijital olarak yardımcı olma potansiyeli bulunan, alt kısmında güneş panelleri yer alan otoyollar inşa ediyor.

Jinan Şehri Otoyolu projesinin bir parçası olarak inşa edilen ikinci güneş enerjili yol, yaklaşık 2 kilometre uzunluğunda. İnşası tamamlanmış durumdaki otoyol, şebeke bağlantısı için bekletiliyor fakat yıl sonuna kadar hizmete sunulması bekleniyor. Otoyol, üç katmanla oluşturuldu. En üstteki katmanda, asfaltın taşıdığı yapısal özellikleri gösteren saydam bir beton var. Ortadaki katman, ‘ağırlığı taşıyan kısım’ olarak ifade edilen güneş panellerinden oluşuyor. En alt katman ise güneş panellerini topraktan ayırma görevi görüyor. Otoyol orta büyüklükteki kamyonları taşıyabilecek kadar dayanıklı olacak.

Mühendisler, yakın zamanda kablosuz araç şarjı özelliğinin sisteme dahil edilebileceğini, otonom araçların da halihazırda kablosuz olan otoyoldaki verilerden faydalanabileceğini belirtti. Hangi güneş panellerinin kullanıldığına dair bir bilgi paylaşılmadı.

Geçtiğimiz Eylül ayında Jinan’da ilk güneş enerjili otoyol açılmıştı. Tamamlanması 10 ay süren ilk projede yaklaşık 660 metrekarelik güneş paneli kullanılmıştı.