'Tek tip kıyafet' giyecek hükümlü ve tutuklu sayısı belli oldu

KHK kapsamındaki düzenlemeyle, toplam 58 bin 500 hükümlü ve tutuklu tulum giyerek duruşmalara katılacak.

Haber Merkezi

Türkiye'de 15 Temmuz'da gerçekleşen darbe girişimi sonrası ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) çerçevesinde çıkartılan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamındaki düzenlemeyle, 6 bin 800'ü badem kurusu, 51 bin 700'ü gri olmak üzere, toplam 58 bin 500 hükümlü ve tutuklu tulum giyerek duruşmalara katılacak.

KHK'da yer alan "tek tip kıyafet" uygulamasının kaç hükümlü ve tutukluyu kapsadığı belli oldu.

Yeni düzenleme, darbeye teşebbüs edenlerin yanı sıra FETÖ, PKK, DHKP-C ve DAİŞ gibi örgütlerin üye ve yöneticisi olmak gibi gerekçelerle yargılanan toplam 58 bin 500 hükümlü ve tutukluyu kapsıyor.

Türk Ceza Kanunu'nun (TCK), darbeye teşebbüsle ilgili suçları düzenleyen "Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar" başlıklı beşinci bölümünde yer alan 309, 311, 312. maddelerindeki suçlar ile 310. maddedeki "cumhurbaşkanına suikast" suçu nedeniyle hükümlü ve tutuklu olanlar badem kurusu renginde tulum giyecek.

Bu kapsamda, 15 Temmuz 2016'da darbeye teşebbüs ettikleri gerekçesiyle tutuklu ve hükümlü bulunan 6 bin 800 kişi badem kurusu renginde tulum giyerek duruşmalara katılacak.

Aralarında örgütlere mali destek sağlayanların da bulunduğu "örgüte yardım yataklık" gibi gerekçelerden hükümlü ve tutuklu bulunan 51 bin 700 kişi de gri renkte tulum giyerek hakim karşına çıkacak.