ABD Dışişleri Bakanı Tillerson: Esad gitmeli

New York Times gazetesine yılsonu makalesi yazan ABD Dışişleri Bakanı, Cenevre sürecinin Devlet Başkanı Beşar Esad'ın iktidardan gitmesiyle sonuçlanması şartını koştu.

Haber Merkezi

New York Times gazetesine yılsonu makalesi yazan ABD Dışişleri Bakanı, Suriye'de Rusya ile birlikte çalışma ihtiyacını belirtirken Cenevre sürecinin Devlet Başkanı Beşar Esad'ın iktidardan gitmesiyle sonuçlanması şartını koştu.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, New York Times'da yayımlanan yılsonu makalesinde, aralarına kara kedi girdiği söylenen Başkan Donald Trump'a destek verdi. ''Diplomasimizden gurur duyuyorum'' başlıklı makalede, Tillerson, Rusya'yı komşularına ve ABD'nin müttefiklerine karşı düşmanca eylemlerde bulunmakla suçladı.  

'RUS SALDIRGANLIĞINA KARŞI TETİKTE'

ABD'nin Rusya ile ilgili yanılsamalarının olmadığını, ama Suriye'de müşterek çıkarlar için Rusya ile birlikte çalışacağını dile getiren Tillerson, ''Rus saldırganlığına karşı tetikte olsak da ortak çıkarların kesiştiği yerlerde Rusya ile birlikte çalışma ihtiyacının farkındayız. Bunun Suriye kadar aşikar olduğu başka yer yok'' dedi. 

Washington'ın, Cenevre sürecini destekleyen Rusya'dan Suriye'de yeni bir gelecek yaratma taahhüdünü yerine getirmesini beklediğini belirten ABD Dışişleri Bakanı şu ifadeleri kullandı: ''Cenevre müzakarelerinin hedefine ulaşmasının, Beşar Esad ile ailesinden azade bir Suriye yaratacağından eminiz.''

KREMLİN'E GÖRE ESAD'LA İLGİLİ KARAR HALKIN

Suriye'de siyasi çözüm sürecine aktif biçimde katılan Rusya, ateşkesin garantörü olurken Cenevre'ye yardımcı olacak şekilde Astana sürecini başlatarak çatışmasızlık bölgeleri kurulmasını sağladı. Ocak ayının sonunda da Soçi'de Suriye'deki tüm grupları bir araya getirmeyi amaçlayan Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'ne ev sahipliği yapacak. Kremlin, Esad'ın Suriye'nin geleceğindeki rolünün Suriye halkı tarafından belirlenmesi gerektiğini belirtiyor.

"TRUMP'IN ÇALIŞMALARIYLA GURUR DUYUYORUM"

Makalesinde iddiaların aksine hükümetin çalışmalarından gurur duyduğunu savunan Tillerson, Trump yönetiminin 'çok büyük zorluklara' rağmen önemli işler yaptığını iddia etti. ABD'nin son bir yıl içinde Kuzey Kore, Çin, Rusya ve uluslararası terörizm konularında çok büyük zorluklarla karşılaştığını dile getirip Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımları Trump'ın 'diplomatik başarıları' diye niteledi.