Washington'dan Tahran'a iki sert açıklama

Beyaz Saray sözcüsü Sanders, yeni yılın ilk basın toplantısında İran’daki protesto gösterilerle ilgili açıklama yaptı.

Haber Merkezi - Beyaz Saray sözcüsü Sanders, yeni yılın ilk basın toplantısında İran’daki protesto gösterilerle ilgili açıklama yaptı.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, yeni yılın ilk basın toplantısınaa İran’daki gösterilere Amerikan hükümetinin verdiği desteği dile getirerek başladı. Sözcü Sanders, dünyada milyonlarca kişinin özgürlüğün tadına varacak kadar şanslı olmadığını söyledi ve İran’ı buna örnek gösterdi.

Sözcü, İran rejiminin halkın refahını artırmak yerine terörü desteklemeyi tercih ettiğini kaydetti. Sanders, rejimin mali kaynaklarını kendi halkı yerine yabancı terör gruplarına harcamayı ve kendi ceplerini doldurmayı tercih ettiğini kaydetti.

Bu durumdan bıktığı için halkın sokaklara “organik” biçimde spontane olarak döküldüğünü belirten Sözcü Sanders, uluslararası toplumun böyle bir duruma sessiz kalamayacağını söyledi ve İran’dan halkın temel haklarına saygı göstermesini istedi.

“ABD BARIŞÇI PROTESTOLARA DESTEK VERİYOR”

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert de günlük basın brifinginde, ABD'nin dünyanın neresinde olursa olsun barışçı protestolara destek verdiğini vurguladı.

Nauert, İranlı güvenlik güçlerini barışçı protestoculara karşı itidalli olmaya çağırırken, İran'ın yasakladığı sosyal medya platformlarına erişimi tekrar açması gerektiğini belirtti.

Ayrıca Nauert, Trump yönetiminin İran'ı protestoculara sert uygulamalarından dolayı yeni yaptırımlarla cezalandırabileceği olasılığına yeşil ışık yakan ifadeler kullandı.

Bir soruyu yanıtlarken, yaptırımların, ABD'nin İran'ın davranışına yanıt vermede başvurabileceği araçlardan biri olduğunu kaydeden Nauert, ABD'nin, "her türlü olası insan hakları ihlaline dair haberleri çok yakından takip ettiğini" söyledi.

Nauert, ABD'nin İran halkı ve halkın ifade özgürlüğüne desteğini dile getirdiğini belirtirken, protestocuları da "cesur" olarak tanımladı.