HDP'de "Demirtaş'ın yerine kim geçecek?" tartışması

Selahattin Demirtaş’ın genel başkanlık için aday olmayacağını açıklamasının ardından HDP’de yeni başkan kim olacak tartışması baş gösterdi. Eski HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, “Selahattin Demirtaş’ın yerine bir Türk göz dikmesin” deyince, HDP sert bir açıklamayla Kaplan’ı kınadı.

Haber Merkezi - Selahattin Demirtaş’ın genel başkanlık için aday olmayacağını açıklamasının ardından HDP’de yeni başkan kim olacak tartışması baş gösterdi. Eski HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, “Selahattin Demirtaş’ın yerine bir Türk göz dikmesin” deyince, HDP sert bir açıklamayla Kaplan’ı kınadı.

HDP’de Eşgenel Başkan Selahattin Demirtaş’ın 11 Şubat’ta ayında yapılacak olan kongrede aday olmayacağını açıklamasının ardından yeni eşgenel başkan kim olacak tartışması başladı.

Tartışmanın fitilini Eski HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ateşledi.

“DEMİRTAŞ’IN YERİNE BİR TÜRK GÖZ DİKMESİN”

Kaplan kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklama ile genel başkanlık için aday olmayacağını açıklayan Selahattin Demirtaş’ın yerine “Bir Türk’ün göz dikmemesi gerektiğini” belirterek şunları dile getirdi:

"HDP kurultayında Demirtaş’ın yerine sakın bir Türk göz dikmesin, benim naçizane önerim, herkes haddini bilecek..! Kusura bakmayın barajı aşan Kürt halkının oyları üzerinde sörf yapacak hiçbir halkın zamanı yoktur, Başur ve Rojava söz konusu olacaksa, bu işi ruhundan anlatacak liderler zamanı..! Bana bakın her türlü ırkçılar, Kürt halkının yüzde on bir oyunu alan bir partide, Kürt halkının yüzde 12 iradesine saygınız yoksa, benim de binde bir iradenize saygım yok, terbiyenizi takının, yoksa çok daha aşır konuşurum.”

“DİYECEĞİMİ DEDİM, TWEETLER BENİM"

Sosyal medyada Kaplan'ın Twitter hesabının hacklendiği iddia edilirken, Kaplan bazı haber sitelerine açıklama yaparak böyle bir durum olmadığını paylaşımların kendisine ait olduğunu söyledi. Kaplan, “Diyeceğimi dedim. Tweetler benim. Hacklenmedim” diye konuştu.

'IRKÇILIK' ELEŞTİRİLERİNE TEPKİ GÖSTERDİ

Paylaşımlarının ‘ırkçı’ bulunması üzerine kendisine yöneltilen eleştirilere de tepki gösteren Kaplan, "Bir Kürt olarak protesto ediyorum. Kürt halkının eşitliğini, insan haklarını savunan ister Türk, Arap, Ermeni... Kim olursa olsun o partinin liderliğine layık bir karaktere ve yeteneğe sahipse ırkına bakılmadan seçilmesi lazım. Irkçılık bulaşıcıdır” uyarısında bulunan felsefeci yazar Edip Yüksel’e de "Sen çok safsın..! Keşke öyle olsa..!” cevabını verdi.

AYHAN BİLGEN'İ Mİ İŞARET ETTİ?

Kaplan’ın tweet’iyle, Demirtaş’ın ardından eş başkanlık adayları arasında adı geçen HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen’i kastettiği iddia edildi.

Bir yıldan uzun süredir Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Demirtaş’ın aday olmayacağını açıklaması sonrasında HDP Genel Başkanlığı için adaylar arasında Bilgen’in yanı sıra Sırrı Süreyya Önder ile Osman Baydemir’in isimleri geçmişti. Bilgen ise isteyen herkesin aday olabileceğini belirterek, "Parti içinde büyük bir çekişme, koltuk yarışı gibi değerlendirmeler yapmak HDP'ye büyük bir haksızlık, HDP'yi hiç tanımamaktır” demişti.

"SIRRI GİTSİN FİLM ÇEKSİN”

"Sırtımızdaki asalakları ve kamburları dökerek, öz gücümüzle karar vereceğiz” diyen Kaplan’ın eleştirilerinden HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de nasibini aldı. Kaplan, Önder’le ilgili olarak "Sırrı gitsin film çeksin..!” ifadelerini kullandı.

HDP: KINIYOR VE AYIPLIYORUZ

Sosyal medyada büyük bir tartışma başlaması üzerine HDP Genel Merkezi’nden Hasip Kaplan’ın açıklamalarını kınayan sert bir mesaj geldi.

Partinin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Hasip Kaplan Twitter hesabından yapılan ırkçı, ayrımcı ve ötekileştirici paylaşımların HDP anlayışı ve politikaları ile hiçbir ilgisi yoktur. Kınıyor ve ayıplıyoruz” dendi.

"HDP'YE SON UYARIM"

HDP'nin açıklamasının ardından Twitter hesabından bir paylaşımda daha bulunan Kaplan, "HDP’ye son uyarım. Halkların, farklı inançların, emekçilerin, solun, devrimcilerin, emekçilerin en çok birliğini ve dayanışmasını ben savundum, Kürt halkının % 90 oy verdiği partimizde lütfen realiteye dikkat edin..!" dedi.