ABD: Herhangi bir sınır güvenlik gücü kurmuyoruz

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Kanada'dan ABD'ye dönerken gazetecilere yaptığı açıklamada bir 'güvenlik gücü yaratmadıklarını' söyledi.

Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Kanada'dan ABD'ye dönerken gazetecilere yaptığı açıklamada bir 'güvenlik gücü yaratmadıklarını' söyledi.

"Bütün durum yanlış aktarıldı, yanlış tarif edildi. Bazı kişiler yanlış ifade etti. Herhangi bir güvenlik gücü kurmuyoruz" diyen Tillerson, Salı günü Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Kanada'da durumu netleştirmek için konuştuklarını söyledi.

Tillerson aynı zamanda Türkiye'ye bu konuda bir açıklama borçlu olduklarını ve Türkiye'nin neden böyle davrandığını anlayabildiklerini söyledi.

Pentagon da yaptığı açıklamada, yerinden edilen kişilerin geri dönebilmesi ve DAİŞ'in bölgede tekrar canlanmaması için ABD'nin Suriye'deki yerel güçleri eğitmeye devam ettiğini söylemişti.

Rex Tillerson, bu açıklamasından önce ülkesinin önde gelen üniversitelerinden Stanford'ın düşünce kuruluşu Hoover Enstitüsü'nde yaptığı konuşmada ise ABD'nin Suriye'de 7 yıldır süren iç savaşın sona ermesine yardımcı olmayı amaçlayan stratejisi hakkında bilgi vermişti.

Tillerson Türkiye'nin Suriye konusundaki kaygılarına kulak verdiklerini, bu kaygıları ciddiye aldıklarını söyledi. Tillerson, 'Suriye'de siyasi geçiş süreci için varılacak anlaşmanın da bu ülkenin komşularını tehdit etmemesi' gerektiğini belirtti.

Tillerson, "Suriye Demokratik Güçleri’nin ülkeyi DAİŞ'ten kurtarmak için yaptığı büyük fedakarlıkları takdir ettiklerini" belirterek, "Ancak DSG'nin sahadaki zaferleri, Suriye'nin doğusu ve kuzeyindeki yerel idare ve temsil konusundaki zorlukları çözmez. Tüm gruplar ve etnisitelere söz hakkı veren, Suriye'de geniş kapsamlı bir siyasi dönüşümü destekleyici geçici yerel siyasi uygulamalar, uluslararası destekle ortaya çıkmalıdır. Geçici uygulamalar gerçek anlamda temsil gücüne sahip olmalı ve Suriye'nin hiçbir komşusunu tehdit etmemelidir" ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, ülkesinin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın görevi bırakması için diplomatik çabalarını sürdüreceğini söyledi ancak bu konuda "sabırlı" olunması gerektiğini vurguladı.

Rusya ve İran'ın desteğinin Suriye liderini güçlendirdiğini kabul eden Tillerson, bu nedenle Esad'ın derhal görevi bırakmasının beklenmemesi gerektiğini kaydetti

Tillerson, "ABD'nin Suriye politikasının kilit hedefi İran'ın etkinliğini azaltmaktır" dedi.

 

Kaynak: BBC Türkçe, DW Türkçe