İdlib'de bombardıman: 23 ölü

Suriye’de İdlib’e bağlı Darkuş bölgesine yönelik bombardımanda 2'si çocuk, 10'u kadın en az 23 sivil hayatını kaybetti.

El Kaide bağlantılı Nusra Cephesi’nin de içinde olduğu muhalif grupların denetimindeki bölgeyi hedef alan hava saldırıları 40 kişinin de yaralanmasına neden oldu.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne (SOHR) göre 10’u kadın, 2'si çocuk en az 23 kişi öldü.

Londra merkezli SOHR, Türkiye sınırına yakın Darkuş’a yönelik hava saldırılarının kimin tarafından düzenlendiğinin henüz bilinmediğini kaydetti. Ancak onun rejim ya da Rus savaş uçakları olabileceğini kaydetti.

Suriye Ordusu, Çarşamba günü Ramazan bayramı nedeniyle 72 saatlik bir ateşkesi uygulayacağını duyurmuştu ancak rejim kendi ilan ettiği ateşkesi ihlal ederek Halep’i bombalamıştı.

El Kaide bağlantılı Nusra Cephesi ve IŞİD, Rusya ile ABD arasında varılan bir mutabakat sonucunda Şubat ayında hayata geçirilen ateşkesten hariç tutulmuştu.

Kremlin, Çarşamba günü yaptığı açıklamada Rusya Devlet Başkanı Putin’in ABD’li mevkidaşı Barack Obama ile askeri koordinasyonu yoğunlaştırmak konusunda anlaşığını söylemişti.

Beyaz Saray, iki liderin Nusra Cephesi’ni ve IŞİD’i mağlup etmeye bağlılıklarını teyit ettiklerini belirtti.

Suriye’de 5 yıl önce barışçıl protestolarla başlayan ayaklanmalar daha sonra silahlı mücadeleye dönüştü.

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, savaşta 400 bin civarında insanın öldüğünü tahmin ettiklerini belirtmişti. Suriye nüfusunun yarısında fazla sığınmacı statüsüne düştü.