Washington'dan Ankara'ya "operasyonu durdurun" çağrısı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, "Suriye’nin kuzeyiyle ilgili son derece hakiki kaygılarımız var. Afrin daha önce nisbeten güvenli bir bölgeydi, şu anda değil." açıklamasında bulundu.

Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Afrin operasyonuyla ilgili yeni değerlendirmelerde bulundu.

Nauert, "Suriye’nin kuzeyiyle ilgili son derece hakiki kaygılarımız var. Afrin daha önce nisbeten güvenli bir bölgeydi, şu anda değil." diye konuştu.

Rusya yaptığı açıklamalarla iki NATO müttefiki olan ABD ve Türkiye'nin arasını açmaya çalışıtığını ifade eden Nauert şunları söyledi:

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson son bir haftada Türk Dışişleri Bakanı ile üç kez görüştü, ikisi yüz yüze, biri telefon ile. Bu görüşmelerde Tillerson o bölgelerdeki istikrarsızlıktan duyulan kaygıları dile getirdi. Oraya ilişkin kaygılarımız şu an Tillerson’ın radarındaki en önemli konu. Orada gerilimin daha fazla tırmanmasını istemiyoruz."

Daha önce nisbeten güvenli olan bir bölgede bugün sivillerin evlerini terkedip etmeme ikilemi ile karşı karşıya olduklarını vurgulayan Heather Nauert, "Bizim Suriye’de olmasını istediğimiz şey bu değil. Biz insanların evlerini köylerini terk etmesini istemiyoruz." dedi.