Kolombiya'da 5 polisin hayatını kaybettiği saldırıyı ELN üstlendi

Barranquilla kentinde 5 polisin hayatını kaybettiği bombalı saldırıyı üstlenen ELN, hükümete müzakere çağrısında bulundu.

Haber Merkezi

Kolombiya’nın Barranquilla kentindeki polis merkezine düzenlenen ve 5 polisin hayatını kaybettiği saldırıyı Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) üstlendi.

Kolombiya basınında yer alan haberlere göre, ELN bir bildiri yayınlayarak, ülkenin kuzeyinde, Karayip kıyılarındaki Barranquilla kentinde polisleri hedef alan bombalı saldırıyı üstlendiğini duyurdu.

'MÜZAKEREYE AÇIĞIZ' MESAJI

Bildiride, örgütün "Ülkedeki çatışma ortamından siyasi bir çözümle çıkılabilmesi için müzakereye açık olduğu" da belirtildi.

Barranquilla kentinde polisleri hedef alan bombalı saldırıda 5 polis hayatını kaybetmiş, 16'sı polis 41 kişi yaralanmıştı.

1 GÜN SONRAKİ SALDIRILARDA 2 POLİS DAHA YAŞAMINI YİTİRDİ

Öte yandan, 5 polisin yaşamını yitirdiği saldırıdan bir gün sonra Soledad ve Santa Rosa kentlerinde de polislere yönelik bombalı saldırılar düzenlendi. Barranquilla'nın güneyindeki Soledad kentindeki bir polis merkezine düzenlenen bombalı saldırıda 5 polis ve 2 sivil yaralandı. Bolivar yönetim bölgesine bağlı Santa Rosa kenti kırsalındaki bombalı saldırıda ise 2 polis öldü.

Ülkede 48 saat içinde düzenlenen ve 7 polisin can verdiği bombalı saldırılarda, 21'i polis 48 kişi de yaralanmıştı.

ELN, 102 gün süren çift taraflı ateşkesin bitmesinin ardından ülkenin bazı bölgelerinde saldırılar gerçekleştirmiş, petrol boru hatlarını hedef almıştı.Devlet Başkanı Juan Manuel Santos bu gelişmeler üzerine örgütle yürütülen barış görüşmelerinin beşinci turu için Ekvador'da bulunan müzakere heyetine ülkeye dönmesi talimatı vermişti. Santos, birkaç gün önce ise Başmüzakereci Gustavo Bell'i yeniden Ekvador'a gönderdiğini sosyal paylaşım hesabından duyurmuştu.

Birleşmiş Milletlerin (BM) görüşmelerin yeniden başlamasına yönelik çağrılarını hatırlatan Santos, Bell'in, Ekvador'da "ELN ile yapılacak müzakerelerin devam ettirilmesine imkan sağlayacak bir ateşkes ihtimalini" değerlendireceğini vurgulamıştı.