ENKS, Geçici Suriye Hükümeti’nden çekildi

Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS), Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Geçici Suriye Hükümeti’nden çekildi. ENKS’nin gerekçesi, bakanlar kurulunun demokratik olmaması ve bakanların adil olarak dağıtılmaması.

Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS), Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Geçici Suriye Hükümeti’nden çekildi. ENKS’nin gerekçesi, bakanlar kurulunun demokratik olmaması ve bakanların adil olarak dağıtılmaması.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nun (SMDK) mayıs ayındaki genel kurulda Ebu Hatab’ın başbakanlığındaki Geçici Suriye Hükümeti kabinesine güven oyu için İstanbul’da toplandı. Basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantıların sonucunda Ebu Hatab başbakanlığındaki Geçici Suriye Hükümeti'nin, SMDK'nın 98 Genel Kurul üyesinden 68'inin oyuyla güvenoyu aldığı açıklandı.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nun önemli bileşenlerinden biri olan Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) ise bakanlar kurulu dağılımının adil olmadığı gerekçesiyle geçici hükümetten çekildi.

"SMDK'da kalmaya devam edeceğiz"

ENKS Yöneticilerinden Hewaz Egîd, K24’e yaptığı açıklamada bu geçici hükümetin tüm Suriyelileri temsil etmekten yoksun olduğunu belirterek, şunları söyledi: “İçerisinde Süryani yok, Hristiyon yok, kadın yok, Kürt yok. Geçici hükümet bu haliyle bütün Suriyelileri temsil edemez. Büyük sıkıntılar yaşayacaktır.”

Egîd, hükümetten çekilmelerine karşın SMDK’da faaliyetlerine devam edeceklerini de açıkladı.

İstanbul’daki toplantılarda Cenevre’deki görüşmeler ve Suriye rejiminin Halep’e yönelik hava saldırıları da masaya yatırıldı.

Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Enes el-Ubde, Birleşmiş Milletlere çağrıda bulunarak, şöyle konuştu: “Birleşmiş Milletler Genel Kurulu artık kendi kararlarının Suriye’deki akıbetini gözden geçirmelidir. Alınan kararların neden uygulanamadığını, kimin reddettiği,  siyasi geçiş sürecini kimin engellediği değerlendirmelidir.”

Halep’e yönelik saldırıları kınayan Enes el-Ubde, “Suriyeli muhaliflerinin dostlarının hiçbir şart altında Esed rejimi ile ilişkiler normalleştirilmemelidir” ifadesini kullandı. El-Ubde’nin bu sözleri, Suriyeli muhaliflerin Türkiye’nin Esad rejimi ile ilişki geliştirmek istemesinden rahatsızlık duyduğu şeklinde değerlendirildi.

K24-İSTANBUL / Diyar BAYRAM