Washington: DSG'yi desteklemeye devam edeceğiz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Washington’ın DSG’yi desteklemeyhe devam edeceğini söyledi. Nauert “Türkiye ile NATO müttefikiyiz ancak Türkiye ile aramızda sorunlarımız var.” dedi.

Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, "Türkiye ile NATO müttefikiyiz ancak Türkiye ile aramızda sorunlarımız var." dedi.

Dışişlerinin haftalık basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Nauert, Kurdistan24 muhabirinin Washington-Ankara hattında Afrin üzerinden yaşanan gerginlikle ilgili sorusu üzerine konuştu.

"Türkiye ile NATO müttefikiyiz ancak Türkiye ile aramızda sorunlarımız var." diyen Nauert, ABD’nin Türkiye’ye karşı herhangi bir ambargo uygulamasının söz konusu olmadığını ve Adana İncirlik’teki hava üssüyle ilgili herhangi bir sorunun olmadığını belirtti.

"DSG’Yİ DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Ankara’nın Washington’ı PKK’nin Suriye ayağı olan YPG’ye destek vermekle itham ettiğini ifade eden Nauert, ancak Washington’ın YPG’nin omurgasını oluşturduğu DSG’yi desteklemeye devam edeceğini ve ABD’nin 2019 savunma bütçesinde DSG için de 550 milyon dolarlık bir kaynak ayırdığını söyledi.

ABD’nin Türkiye’nin kaygılarını saygıyla karşıladığını da dile getiren Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert, tüm dikkatlerin DAİŞ’in üzerinde olması gerektiğini vurguladı.

Nauert, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın Türkiyeli devlet yetkilileriyle görüşmeler gerçekleştirmek amacıyla Türkiye’de olduğunu hatırlatarak, konuyla ilgili daha fazla konuşmayacağını söyledi.

S-400 MESELESİ

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 savunma sistemini satın almasıyla ilgili de konuşan Nauert, üyesi olan bir ülkenin Rusya’dan S-400 sistemini almasıyla ilgili NATO’nun açıklamalarının önemli olduğunu vurguladı.