Emma Stone, 2018 Oscar Ödül Töreni’nde ayrımcılıkla suçlandı

Aktris Emma Stone, 90. Akademi Ödülleri Töreni’nde “En İyi Yönetmen” oscar’ını Meksikalı göçmen Guillermo del Toro’ya vermeden önce yaptığı konuşmadaki söyleminin “etnik ayrımcılık” ve “beyaz feminizm” ifadeleri içerdiği iddia edildi.

Haber Merkezi - Aktris Emma Stone, 90. Akademi Ödülleri Töreni’nde “En İyi Yönetmen” oscar’ını Meksikalı göçmen Guillermo del Toro’ya vermeden önce yaptığı konuşmadaki söyleminin “etnik ayrımcılık” ve “beyaz feminizm” ifadeleri içerdiği iddia edildi.

ABD’nin Los Angeles eyaletinde bulunan Dolby Tiyatrosunda sahiplerini bulan 90. Akademi Ödül Töreni’nde gösteri dünyasındaki cinsiyet eşitsizliği ve ABD Başkanı Donald Trump’ın göçmen karşıtı politikaları eleştirildi.

Hollywood’un pek çok ünlü yıldızı yapımcı Harvey Weinstein’in taciz skandalları sonrasında ortaya çıkan "Time’sUp" hareketine desteğini açıklarken, farklı ırklara ve milletlere mensup sinemacıların Hollywood’a olan katkısı üzerinde durdu.

Ancak geçen yıl “La La Land” isimli filmdeki rolüyle “En İyi Kadın Oyuncu” oscar’ını kucaklayan Emma Stone’un konuşması, “ayrımcılık” ve “beyaz feminizm” yaptığı gerekçesiyle eleştiri yağmuruna tutuldu.

"DÖRT ADAM VE GRETA GERWİG"

29 yaşındaki oyuncu, “En İyi Yönetmen” oscar’ını başarısıyla törene damgasını vuran Meksika göçmeni Guillermo del Toro’ya takdim ederken, “Sıradan bir filmi başyapıt haline dönüştüren kişi yönetmendir. Dört adam ve Greta Gerwig, bu yıl kendi şahaserlerini yarattılar” ifadelerini kullandı.

Stone’un konuşmasında 90. Akademi Ödülleri’nde Lady Bird isimli yapımla tek kadın yönetmen adayı olan Greta Gerwig’i ismini açıklayarak kullanması kadınlara pozitif ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle olumlu bulundu ama ve diğer 4 yönetmenin( Jordan Peele, Paul Thomas Anderson, Christopher Nolan, Guillermo del Toro) ırklarını ve kökenlerini es geçerek sadece “adam” olarak nitelemesi çeşitli tartışmalara yol açtı.

Pek çok kişi Get Out’un yönetmeni Peele’nin oscar tarihinde “en iyi yönetmen” ödülüne aday olan beşinci siyahi, bu yıl aynı kategoride aday olan tek siyahi kişi olduğununun vurgulaması gerektiğini belirterek, Gerwig’in de oscar ödüllerine aday olan beşinci beyaz kadın yönetmen olduğunu açıkladı.

Bu yüzden söyleminde etnik ayrımcılık ve beyaz feminizm ifadeleri olduğu ifade edilen Stone’un Meksika göçmeni del Toro’nun başarısına da haksızlık ettiği öne sürüldü.

Stone'un ardından sahneyi devralan del Toro ise konuşmasında "Ben bir göçmenim. Sinema endüstrisinin yaptığı en iyi şey, dünya ülkeler arasındaki sınırları daha derin hale getirmeye çalıştığında kumların üstündeki çizgilerini silmektir" sözlerini sarf etti.