YouTube'a saldıran kadının kimliği belirlendi

Video paylaşım sitesi YouTube'un ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki merkezinde ateş açarak 3 kişiyi yaralayan ve ardından intihar eden saldırganın 39 yaşındaki Nasim Aghdam adlı kadın olduğu açıklandı.

Haber Merkezi - Video paylaşım sitesi YouTube'un ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki merkezinde ateş açarak 3 kişiyi yaralayan ve ardından intihar eden saldırganın 39 yaşındaki Nasim Aghdam adlı kadın olduğu açıklandı. Kadının babası yüklediği videolar karşılığında ödeme yapmayı durdurması nedeniyle kızının şirkete öfkeli olduğunu söyledi.

 ABD'li güvenlik yetkilileri YouTube'un Kaliforniya'nın San Bruno kentindeki merkezinde ateş açarak 3 kişiyi yaralayan ardından da intihar eden saldırganın 39 yaşındaki Nasim Najafi Aghdam adlı kadın olduğunu açıkladı.

​'YOUTUBE'A ÖFKELİYDİ'

Kadının babası İsmail Aghdam, Bay Area News Group'a telefonla yaptığı açıklamada YouTube'un Nasim'in yüklediği videolara ödeme yapmayı kesmesi nedeniyle kızının şirkete öfkeli olduğunu söyledi.

Baba "YouTube her şeyi durdurdu. O öfkeliydi" dedi. Baba İsmail kızının telefonlarına 2 gün boyunca yanıt vermemesi nedeniyle pazartesi günü polise haber verdiğini de söyledi.

Baba İsmail salı günü yerel saatle 02.00'de Mountain View bölgesi polisinin Nasim'i bir aracın içinde uyur halde bulduğunu kendisine ilettiğini, kendisinin de polise kızının YouTube merkezine gidebileceğini çünkü şirketten 'nefret ettiğini' söylediğini aktardı.

Mountain View polis sözcüsü Katie Nelson da aynı isimde bir kadının bir otoparkta aracın içinde uyur halde bulunduğunu doğruladı ancak kadının kendisine sorulan soulara yanıt vermeyi reddettiğini belirtti. Sözcü, babasının kızının YouTube merkezine gidebileceği konusundaki uyarısı konusunda ise bir açıklama yapmadı.

GÖRGÜ TANIKLARI O ANLARI ANLATTI

Görgü tanıkları da saldırı anını anlattı. YouTube çalışanı Dianna Arnspiger silah seslerini duyduğunda binanın 2. katında olduğunu ve pencereye koşarak baktığında verandada saldırganı gördüğünü söyledi.

Arnspiger kadının gözlük ve eşarp taktığını ve 'büyük bir tabancası' olduğunu belirtti.

Arnspiger "Bir kadındı. Silahını ateşliyordu. Ben 'Saldırgan' diye bağırdım ve herkes koşmaya başladı" dedi. Kendisinin ve başka çalışanların 1 saat boyunca bir konferans odasında saklandığını, bir arkadaşının ise sürekli olarak 911'i aradığını anlattı.

21 yaşındaki Michael Finney adlı çalışan da tuvaletten çıktığı sırada baldırından yaralanmış bir kadını bulduklarını, iki kişinin kadına turnike yaparak müdahale ettiğini ancak başarılı olamadıklarını söyledi. Finney "Herkes neler olduğunu anlamaya çalışıyordu. Elimden geldiğince sakin kalmaya çalışıyordum. Herkes şoke olmuştu" dedi.