Suriye rejimine yönelik füze saldırısı petrol fiyatlarını yükseltti

ABD ve müttefiklerinin Suriye’ye yaptığı füze saldırısı petrol fiyatlarını yükseltti.
kurdistan24.net

Haber Merkezi

ABD ve müttefiklerinin Suriye’ye yaptığı füze saldırısı petrol fiyatlarını yükseltti.

Bölgesel sorunlarının ekonomiye etkisi Ortadoğu’daki birçok devlette hissedilirken ABD ve müttefiklerinin Suriye operasyonuyla 1 varil petrolün fiyatı 72 Doların üstüne çıktı.

Hem Irak’ı hem de Kürdistan’ı etkileyen duruma ilişkin Kurdistan24’e konuşan Kürdistan Parlamentosu Maliye Komisyonu Başkanı İzzet Sabir, Kürdistan hükümetinin durumu lehine çevirmesi gerektiğini söyledi.

İzzet Sabir, “Kürdistan hükümetinin kendi ekonomik kaynaklarına bel bağlaması için önünde 2 seçenek var. Kürdistan’ın ekonomik sorunlarını çözmesi için dünya pazarlarındaki petrol fiyatlarının yükselişi bir fırsat, ikinci sebep ise petrol ürünlerini artırmak, Kürdistan hükümeti petrol kaynaklarından petrol ürünlerini artırmalı. Eğer Bağdat, Kürdistan’ın bütçedeki payını artırmazsa bile Kürdistan hükümeti kendi geliri ile petrol elde edebilir ve harcamalarını buradan gelecek gelir ile karşılayabilir, memur maaş ödemelerini düzene koyabilir ve Kürdistan’ın ekonomik alt yapısını inşa edebilir” diye konuştu.

Süleymaniye Ekonomistler Sendikası Başkanı Nevzat Kamil de, “Kürdistan hükümeti petrol fiyatlarının artışından faydalanabilir. Bu şekilde Kürdistan’daki ekonomik krize çözüm bulabilir” ifadelerini kullandı.

Kürdistan petrol kuyularından günlük olarak 300 bin varil petrol çıkarılıyor.