ABD'li rahip duruşmada ağladı: Psikolojim bozuldu

"Casusluk" suçlamasıyla tutuklanmasının ardından ABD Başkanı Trump'ın Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan serbest bırakılmasını istediği ABD'li rahip Andrew Brunson hakim karşısına çıktı.

Haber Merkezi

Türkiye'de "Casusluk" suçlamasıyla tutuklanmasının ardından ABD Başkanı Trump'ın Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan serbest bırakılmasını istediği ABD'li rahip Andrew Brunson hakim karşısına çıktı.

Duruşmada ağlayan Brunson, "Tek kişilik odada kalıyorum. Psikolojim bozuldu" dedi.

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya tutuklu sanık ABD uyruklu rahip Andrew Craig Brunson ve avukatı katıldı.

Yabancı basın mensuplarının da takip ettiği duruşmayı, Brunson'un eşi Norine Brunson, Kuzey Carolina Senatörü Thom Tillis ile ABD'deki bir derneğin yetkilisi olan Sam Brownback ve kilise görevlileri de takip etti.

Duruşmada kimlik tespitinin ardından iddianame okundu.

Mahkeme başkanının "soruşturmada 3 vatandaşlığı var denilmiş, ABD, Almanya ve İspanya, doğru mu?" sorusuna Brunson, "Sadece ABD vatandaşlığım var" yanıtını verdi.

"Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlediği" gerekçesiyle 15 yıla kadar, "Devletin güvenliği bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal ve askeri casusluk maksadıyla temin etmek" suçlamasından 20 yıla kadar hapis cezası talebiyle yargılanan Brunson, hakkındaki iddialara karşı savunmasını Türkçe yaptı.

Tutuklu sanık Brunson, İsa Mesih'i anlatarak ona öğrenci yetiştirmek için 1993 yılında Türkiye'ye geldiğini, 2010 yılında Yeni Doğuş Kilisesinden ayrılarak Diriliş Kilisesini kurduğunu anlattı.

Brunson, bütün bu zamanda gizlice ya da Türkiye aleyhine bir şey yapmadığını, tam tersine Türkiye'yi sevdiğini ve Türkiye için dua ettiğini savundu.

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

Masum olduğunu öne süren Brunson, "Gerçeğin ortaya çıkmasını istiyorum. İddiaların, suçlamaların hiçbirini kabul etmiyorum. Yasa dışı faaliyetlere karışmadım. Bu tür faaliyetlerde bulunan kimseyle irtibatım yok" ifadelerini kullandı.

Fethullah Gülen cemaati ile ilişkisi olduğu iddialarına değinen Brunson, "Bu inancıma hakaret. Hristiyan din adamıyım, İslami bir harekete katılmadım. Onların amaçları benim amaçlarımdan farklı. Herhangi bir FETÖ örgütü ile tanışıklığım yok" dedi.