Kuvvet komutanlıkları Savunma Bakanlığı'na bağlandı

OHAL kapsamında alınan yeni kanun hükmünde kararname ile Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları, Milli Savunma Bakanlığı'na bağlandı. Askeri liseler kapatıldı. Milli Savunma Üniversitesi kuruldu.

OHAL kapsamında alınan yeni kanun hükmünde kararname ile Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları, Milli Savunma Bakanlığı'na bağlandı. Askeri liseler kapatıldı. Milli Savunma Üniversitesi kuruldu.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan "Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması ve Milli Savunma Üniversitesi Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararname" kapsamında, kuvvet komutanlıkları Milli Savunma Bakanı'na bağlandı.

Bu kanuna aykırı olmayan ve diğer kanunlarla Genelkurmay Başkanlığına verilen görev ve yetkilere ilişkin hükümler saklı bırakıldı.

Ayrıca Cumhurbaşkanı ve Başbakanın, gerekli gördüklerinde Kuvvet Komutanları ile bağlılarından doğrudan bilgi alabileceği ve bunlara doğrudan emir verebileceği, verilen emrin herhangi bir makamdan onay alınmaksızın derhal yerine getirileceği de karara bağlandı.

Milli Savunma Üniversitesi kuruldu

Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde Milli Savunma Üniversitesi adıyla yeni bir üniversite kuruldu. Milli Savunma Üniversitesi, rektörlüğe bağlı olarak, kurmay subay yetiştirmek ve lisansüstü eğitim vermek amacıyla yeni kurulan enstitülerden kara, deniz ve hava harp okullarından, astsubay meslek yüksekokullarından oluşacak.

Harp Akademileri, askeri liseler ve astsubay hazırlama okulları kapatıldı.

Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) ve asker hastaneleri Sağlık Bakanlığına devredildi.

1389 ihraç

Resmi Gazete'de yayımlanan kanun hükmünde kararname kapsamında, "milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) aidiyeti, iltisakı veya irtibatı bulunan bin 389 askeri personel" Türk Silahlı Kuvvetlerinden ihraç edildi.

İhraç edilen personelden 1196'sı Jandarma Komutanlığı'ndan.

Başyaver ihraç edildi

15 Temmuz'daki darbe girişiminde ismi geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başyaveri Ali Yazıcı da Türk Silahlı Kuvvetleri'nden ihraç edildi.

Resmi Gazete'deki kanun hükmündeki kararname kapsamında Türk Silahlı Kuvvetlerinden ihraç edilenlerin arasında,  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar'ın emir subayı Yarbay Levent Türkkan ile Milli Savunma Bakanı Işık'ın özel kalem müdürü Albay Tevfik Gök de yer aldı.