Erbil ile Tahran arasında imza

K24 – ERBİL

Başkent Erbil’de Kürdistan ile İran arasında, ekonomik ilişkilerin ilerletilmesini içeren bir anlaşma imzalanacak.

Kürdistan ile İran arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirmek amacıyla başkent Erbil’de, “İran ile Kürdistan Arasında Ekonomik İşbirliğini Güçlendirme Konferansı” düzenleniyor.

Kürdistan ve İranlı üst düzey yetkililerin katıldığı konferansta, Erbil ile Tahran arasındaki ticaret hacminin büyütülmesi konusunda sunumlar yapılacak.

“İran ile Kürdistan Arasında Ekonomik İşbirliğini Güçlendirme Konferansı”nın ev sahipliğini yapan Erbil Valisi Nevzat Hadi, K24’e yaptığı açıklamada, “Kürdistan Başbakanı Neçirvan Barzani, Irak Sanayi ve Maden Bakanı Muhammed Şiya Sudani, İran Ticaret Bakanı Muhammed Şeriatmedari ve İran’daki bazı eyaletlerin valileri katılıyor” dedi.

Konferansa katılmak üzere geçtiğimiz gün İran’dan heyetlerin Erbil’e geldiğini kaydeden Nevzat Hadi, “İran ile ekonomik ve ticari ilişkilerde yeni bir döneme girmek istiyoruz. Konferansta Erbil ile Tahran arasında ticaret hacmini arttırmak için değerlendirilecek fırsatlar üzerine sunumlar yapılacak” ifadelerini kullandı.

K24’e konuşan Kürdistan Dış İlişkiler Ofisi İran - Kürdistan ilişkileri sorumlusu Abdullah Akreyi, “Konferans bugün saat 10.00 itibariyle başladı ve iki gün boyunca devam edecek. İranlı konuk bakan Muhammed Şeriatmedari ve Kürdistan Kalkınma Bakanı Ali Sindi tarafından bir anlaşma imzalanacak. Aramızdaki ticari ilişkiler, sınırlarda serbest pazar açılması, İran ile Kürdistan arasındaki taşımacılığa dair sorunlar müzakere edilecek” diye konuştu.

Erbil ile Tahran arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirmek üzerine değerlendirebilecek fırsatların konuşulacağı konferansta, İranlı şirketlerin Kürdistan’da daha çok iş yapması, Kürdistan şirketlerinin de İran’da daha da aktif bir şekilde çalışmasının zemini değerlendirilecek.

Kürdistan ve İranlı ticaret odalarının işbirliğiyle organize edilen konferansta, Kürdistan’ın bağımsızlık referandumu sürecinde zayıflayan ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi hedefleniyor.

İran ile Kürdistan arasındaki ticari ilişkilerde birçok defa inişli çıkışlı dönemler yaşanmış, son olarak 16 Ekim, Kerkük işgalinin ardından kentteki petrol yataklarının İran’ın çıkarları doğrultusunda kullanılması taraflar arasındaki gerilimi tırmandırmıştı.