Batman, Hakkâri ve Antep’te tehlike!

WHO’nun raporuna göre üç Kürt şehri havası en kirli olan şehirler arasında.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) yayımladığı yeni bir rapor, dünya genelinde her 10 kişiden dokuzunun kirli hava soluduğunu ortaya koydu. Rapora göre giderek daha fazla ülke konuya ilişkin önlem alsa da, her yıl yedi milyon insanın kirli havaya bağlı nedenlerle öldüğü tahmin ediliyor.

Yapılan ölçüm sonuçlarına göre, Türkiye’de havası en kirli 3 şehir; Batman, Hakkâri ve Antep oldu.

WHO’nun standartlarına göre Türkiye’de 81 il arasında sadece Giresun’da hava kirliliği sınırın altında verilere sahip.

WHO Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, konuya ilişkin açıklamada, “Hava kirliliği hepimizi tehdit ediyor, ama en fakir ve en ötekileştirilmiş insanlar bu yükün en ağır kısmına katlanıyor” dedi ve şu değerlendirmeleri yaptı:

“Bugün hala, çoğu kadın ve çocuk olan üç milyardan fazla insanın evlerinde kullandıkları soba ve kaloriferlerden çıkan ölümcül zehri soluyor olması kabul edilemez.”

Raporda her yıl yedi milyon insanın kirli havadaki partikülleri ciğerlerine nefes yoluyla çekmeleri sonucu, felç, kalp krizi, akciğer kanseri, kronik obstruktif akciğer hastalıkları, zatürree de dâhil solunum yolu hastalıklarından yaşamını yitirdiği vurgulanıyor.

Rapora göre 2016 yılında 4.2 milyon insan kirli havaya bağlı rahatsızlıklardan yaşamını yitirdi.

Kirliliğe sebep olan yakıtlarla yemek pişirme ve teknolojiler sonucu oluşan evsel hava kirliliği nedeniyle ise 3.8 milyon insanın aynı dönemde hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.