HDP’li vekil: Türkiye halkları adına...

Derya KILIÇ / Kurdistan24 - ANKARA
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van milletvekilli Adem Geveri, cumhurbaşkanlığı adayları Selahattin Demirtaş’ın Türkiye halkları adına adalet talebinde bulunacağını söyledi.

K24’e konuşan Geveri, Demirtaş adına HDP ve bileşenlerinin birlikte Kürt ve Türk halkının bir adayı olarak YSK’ya cumhurbaşkanlığı adaylığına başvurduğunu ifade etti.

Selahattin Demirtaş'ın sadece HDP değil, Türkiye'deki bütün halklar için adalet isteyeceğini dile getiren Adem Gever şöyle konuştu:

“Bugünden itibaren seçim kampanyalarımıza başlayacağız. Sayın Demirtaş şimdiye kadar seçimlerde HDP adına demokrasi, adalet ve özgürlük çağrılarını yapıyordu, bundan sonra sadece kendisi ve HDP adına değil, bir cumhurbaşkanı adayı olarak bütün Türkiye halkarı adına adalet talebinde bulunacaktır. Siz de biliyorsunuz ki Tayyip Erdoğan OHAL döneminde antidemokratik bir yöntemle süreci yürüttü, birçok kişi de tutuklandı. Bunlardan birisi de Sayın Demirtaş’ tır. Bu süreçteki mesajımızı Demirtaş adına bütün Türkiye ve Kürdistan halkına olacaktır ve bu şekilde 24 Haziran’a kadar seçim çalışmalarını yürüteceğiz.”

Demirtaş’ın seçim kampanlarında yer alması için mahkemelere başvuracaklarını söyleyen Geveri sözlerini şöyle sürdürdü:
“Demirtaş’ın seçim kampanlarına katılması için serbest bırakılmasını sağlayacağız. Bunun için de bizler hem HDP olarak hem de Demirtaş’ın avukatları en yüksek mahkemelere başvuracağız. Hatta Avrupa Mahkemesi'ne de başvuracağız. O da çalışmalarda bizimle birlikte olsun. Siz de biliyorsunuz ki Demirtaş da içeride kendi propagandasını yapıyor.İnanıyorum ki onlarca vekil ve parti yöneticileri hem Demirtaş hem de partimiz adına cumhurbaşkanlığı seçiminde iyi kampanya yürüteceklerdir. Amacımız Sayın Demirtaş ile birlikte zindanlara giren arkadaşları ve mağdur olan bütün insanların serbest bırakılmasını sağlamak.”

Geveri son olarak, “Tayyip Erdoğan devletin bütün imkanlarını kullanıyor. Biz bunu kabul etmiyoruz. bu meşru değildir. Doğru ve hukuki olan Erdoğan’ın seçim çalışmalarını kendi imkanları ile yürütmesidir.  Eğer Erdoğan kendi imkanları ile seçim kampanyalarını yürütürse o zaman demokratik bir ortakda cumhurbaşkalığı seçimi yapmış olacak. Böylece 25 Haziran'da Demirtaş'ın zaferi ve hapishanelerde hukuksuzca tutulan binlerce siyasi tutsağın özgürlüğü gerçekleşecektir. ” diye ekledi.