Ortadoğu’da kritik tarih: 14 Mayıs

http://www.kurdistan24.net/tr/

HABER MERKEZİ

ABD Dışişleri Bakanlığı, Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma kararı aldıkları büyükelçilik binasının 14 Mayıs'ta açılacağını duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, “ABD Dışişleri Bakanlığı olarak Kudüs'teki ABD İsrail Büyükelçiliği binamızın 14 Mayıs'ta açılacak olmasından gurur duyuyoruz. Bu sürece, Büyükelçi David M. Friedman başkanlık edecek ve başkanlık delegasyonuna Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan, Hazine Bakanı Steven Mnuchin, danışmanlar Hared Kushner ve Ivanka Trump öncülük yapacak" denildi.

Açıklamada ayrıca Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan'ın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile bir araya geleceği kaydedildi.

BOYKOT ÇAĞRISI

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Genel Sekreteri Saib Ureykat, yaptığı açıklamada, devlet temsilcilerini, diplomatları ve sivil toplum kuruluşlarını ABD'nin 14 Mayıs'ta yapmayı planladığı büyükelçilik açılış törenini boykot etmeye çağırmıştı.

TRUMP AÇIKLAMIŞTI

ABD Başkanı Trump, 6 Aralık 2017'de Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıdığını ve ABD Büyükelçiliği’nin Tel Aviv'den Kudüs'e taşınması talimatı verdiğini açıklamıştı.

ABD yönetimi, büyükelçiliğini 14 Mayıs'ta Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma kararı almıştı.