Gazze’de olaylı gün

http://www.kurdistan24.net/tr

HABER MERKEZİ

ABD'nin İsrail Büyükelçiliği'ni Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma kararına karşı Gazze'de kitlesel gösteriler düzenlenirken, açılan ateş sonucu en az 41 Filistinli hayatını kaybetti.

ABD Başkanı Donald Trump'ın 6 Aralık'ta Kudüs'ü “İsrail'in başkenti” olarak tanımasından yaklaşık 5.5 ay sonra ABD Büyükelçiliği Tel Aviv'den taşınarak Kudüs'te törenle açıldı.

Düzenlenen törene ABD ve İsrail'den heyetlerin yanısıra 30'u aşkın ülkeden temsilci katılıyor.

Trump'ın önceden kaydedilmiş mesajı video bağlantısıyla yayımlandı.

Elçiliğin açıldığını ilan eden ve davetlilere ''Tebrikler. Bu gerçekten çok büyük bir çabaydı'' diye seslenen Trump, İsrail'in tüm diğer ülkeler gibi kendi başkentine karar verme hakkı olduğunu, İsrail'in zaten Kudüs'ten yönetildiğini savunan Trump, bunu kabul etme ve Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararının kendisine ait olduğunu vurguladı.

Harem-üş Şerif, Kubbet-üs Sahra'daki statükoyu koruma sözü veren Trump, ABD'nin İsrail'e desteğinin devam edeceğinin altını çizdi.

Diğer yandan kalıcı barış anlaşmasında varılmasına yardımcı olmayı ABD'nin tümüyle taahhüt ettiğini dile getirdi.

Trump, konuşmasının yayımlanmasının ardından Twitter'dan mesaj da paylaştı: ''İsrail için büyük gün. Tebrikler!''

ÖLÜ SAYISI YÜKSELİYOR

Filistin sağlık yetkililerinin yaptığı açıklamada, göstericilere ateş açılması sonucu 41 kişinin öldüğü, binden fazla kişinin yaralandığı kaydedildi. İlerleyen saatlerde ölü sayısının 55'ye yükseldiği bildirildi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın büyükelçiliği taşıma kararını açıkladığı 30 Mart tarihinden bu yana Gazze'de gösteriler düzenleniyor.

ABD'nin Kudüs büyükelçiliğinin açılış törenine, ABD Başkanı Donald Trump'ın kızı Ivanka Trump ve damadı Jared Kushner'in de aralarında bulunduğu üst düzey ABD'li yetkililer katılıyor.

Yeni büyükelçilik binasının açılışı, İsrail'in 70'inci kuruluş yıldönümüne denk gelmesi için öne alınmıştı.

İsrail Kudüs'ü "ebedi ve bölünmez" başkenti olarak görürken, Filistinliler 1967 savaşında İsrail’e geçen Doğu Kudüs'ü “gelecekteki devletlerinin başkenti” olarak kabul ediyor.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, ABD'nin kararının kutlanması gerektiğini söylemiş ve diğer ülkelere de Trump'ın kararını takip etme çağrısı yapmıştı.

Filistin Lideri Mahmud Abbas da büyükelçiliğin Kudüs'e taşınması kararını "yüzyılın tokadı" olarak tanımlamıştı.

Kentte daha büyük bir yer bulunana kadar öncelikle ABD'nin Kudüs'teki mevcut konsolosluk binasının içinde geçici bir büyükelçilik açılacak.

Avrupa Birliği (AB), ABD'nin Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararına itiraz etmişti ve çoğu AB ülkesinin büyükelçisi törene katılmıyor . (Kaynak: BBC, Reuters)