FLAŞ - İran’a karşı koalisyon!

http://www.kurdistan24.net/tr/news/31824ecb-faef-4d05-a001-6f7269788e86

K24 - WASHİNGTON

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Amerika’nın İran’a karşı yeni bir uluslararası koalisyon kurma çabası içerisinde olduğunu söyledi.

Heather Nauert, bugün Washington’da, günlük basın brifinginde değerlendirmelerde bulundu ve medyanın sorularını yanıtladı.

ABD’nin amacının İran halkı değil, ülkedeki yönetim olduğunu kaydeden Nauert, “ABD, İran’ın bölgede istikrarı bozucu eylemlerini engelleme gücüne sahiptir” dedi.

ABD’li Sözcü, Dışişleri Bakanlığı’nın 200 ülkenin büyükelçi ve diplomatlarıyla toplantı düzenleyip ABD’nin İran’la P5+1 ülkeleri arasında imzalanan nükleer anlaşmadan çekilmesi konusunda bilgilendirmede bulunduğu bilgisini de paylaştı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Pazartesi günü düzenleyeceği basın toplantısıyla İran’a karşı uluslararası koalisyon kurma projesini açıklaması bekleniyor.

ABD'nin önceki başkanı Barack Obama döneminde imzalanan anlaşmayla, İran'ın uranyum zenginleştirme programının 2025'e kadar ertelenmesi kararı alınmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump kısa bir süre önce yaptığı açıklamada, ülkesinin İran'la nükleer anlaşmadan ayrılacağını ve 2015'te askıya alınan İran yaptırımlarının yeniden uygulanacağını açıklamıştı.