Demirtaş: Yenikapı’daki halk saygıdeğer, siyasetçiler kaypak

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, İstanbul Yenikapı'da düzenlenen ''Demokrasi ve Şehitler Mitingi''ne ilişkin konuştu: "Yenikapı'da insanların bir araya gelmesi o duygu birlikteliğini yaşaması son derece anlamlı, saygıdeğerdir ama siyasetçiler ve sahnedekiler ona layık olamamıştır. Halkın duruşu ne kadar saygınsa sahnedeki iki yüzlülük, kaypaklık da o kadar çirkindir.''

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
OHAL ile birlikte cezaevlerinde son derece ciddi insan hakkı ihlallerinin yaşanmakta olduğunu ileri süren Demirtaş, telefonla görüşme hakkının 15 günde bire düşürüldüğünü, birinci derece yakınlar dışında kimsenin hiçbir cezaevinde görüş yapamadığını, avukatların da müvekkilleri ile görüşmesine gün ve saat sınırlaması getirildiğini, keyfi disiplin cezalarının bütün cezaevlerinde uygulandığını savundu.
15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yaşanan tartışmalar ve Yenikapı'da gerçekleştirilen "Demokrasi ve Şehitler Mitingi"nin gündem olduğunu belirten Demirtaş "Birileri 'Biz kandırıldık. Allah bizi affetsin' diyerek işin içinden çıkmaya çalışıyor ama bu kandırılma süreci doğru bir şekilde analiz edilmezse, hakikatler gün yüzüne çıkarılmazsa inanın ki daha çok kandırılmaya devam edilecek. Biz, AKP'nin ve Gülen cemaatininin, 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonları patlayıncaya kadar devam eden ortaklıklarının bir kandırma, kandırılma ilişkisi olduğunu düşünmüyoruz" diye konuştu.
AK Parti'nin iktidara geldikten sonra bürokraside nitelikli yetişmiş eleman ihtiyacı nedeniyle "cemaatin" bilerek önünü açtığını öne süren Demirtaş, "Neydi bundan hedeflenen Daha çok dini, muhafazakar anlayışla yetişmiş insanların, devleti ele geçirme operasyonunu cemaat ile birlikte yapmaktı. AK Parti'nin de cemaatin de amacı buydu" görüşünü savundu. 
Demirtaş, şöyle devam etti:
"Kimse kimseyi kandırmamıştır. Fetullah Gülen ile AKP bu konuda hemfikirdir. Şimdi 'Bizi kandırdılar' diyorlar ya neyinizi kandırdılar. Asıl çelişki nerede ortaya çıktı. AKP ve cemaat, yeterince güçlendiğini ve artık tek başına devleti ele geçireceğini düşündüğü anda birbirine karşı ihanet etmeye başladılar. Anlaşmayı bozdular, birlikte devleti ele geçirme anlaşması bozuldu. Ortaklığın bozularak çatışmaya dönüşmesinin temel nedeni budur."
"Kandırıldık" mazereti kabul etmediklerini belirten Demirtaş, "Bir saflık, yeteneksizlik, basiretsizlik olabilir ama kandırılmışlık asla değildir. Kaldı ki kandırılmışlık kanunlarımızda suçun veya cezanın affı veya hafifletici nedeni bile değildir. Siz barbar bir örgüte 10 yıl boyunca yardım ettiğinizi ve bundan dolayı pişmanlık duyduğunuzu ifade ediyorsanız, en fazla pişmanlık yasasından yararlanabilirsiniz. Bu sizi suçsuz, günahsız kılmaz" dedi. 
Bir meczubun peşinden 30 yıl boyunca koşulduğunu iddia eden Demirtaş, "'Her gece Hz. Peygamber'i rüyamda görüp onunla konuşuyorum' diyen salya sümük bir adamın, bütün devlet peşinden koşmuş ve bunlar devleti yönetmiş. Onunla görünmeyen herkesi itibarsızlaştırdınız. Gülen'in iadesiyle ilgili ne kadar ciddiyetsiz yaklaşıyorlar. İadesini istemiyorlar. Gelip burada kim bilir ne anlatacak Neden istemiyorlar Türkiye'ye iade edilir, yargılanır ve burada konuşursa Allah korusun Türkiye tek partili sisteme döner, biz tek kalırız çünkü. İdam tartışmasının iadenin önünü keseceğini biliyorlar. Bir ülkede idam varsa, hatta tartışması varsa iade sözleşmesine göre o kişi iade edilmez." 
"TOPLUM, ASKERİ DARBE SEÇENEĞİNİ ÇÖZÜM OLARAK GÖRMEDİ"
Toplumun darbeye karşı olduğuna işaret eden Demirtaş, iktidarın yanlış uygulamalarına rağmen toplumun, cuntayı, askeri darbe seçeneğini çözüm olarak görmediğini kaydetti. 
"Demokrasi ve Şehitler Mitingi"nde milyonların bir araya gelmesinin ve darbeyi kabul etmemesinin çok saygın bir tutum olduğuna işaret eden Demirtaş, "Onların duygularına, düşüncelerine katılıyoruz ama Yenikapı'daki sahne için aynı şeyi söyleyemeyiz. Halkın duruşu ne kadar saygınsa sahnedeki iki yüzlülük, kaypaklık da o kadar çirkindir. HDP o kürsüde yoktur, çünkü Fetullah ile ilişkisi olmayan tek parti HDP'dir. Daha önce de grup toplantısında dedim, MHP, CHP, AKP'nin üst düzey yöneticileri, Fetullah Gülen Örgütü ile organik ilişkidedir, yakın zamana kadar. Bazıları darbeden haberdardır. Bu üç partinin üst düzey yönetimini kast ediyorum" değerlendirmesini yaptı.

Demirtaş, geriye doğru gidilmesini ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde çatı adayının kim tarafından belirlendiğine bakılmasını istedi.

Selahattin Demirtaş, Yenikapı'da içten, hakiki bir uzlaşmanın olmadığını savunarak, "Keşke bizi şaşırtacak, mahçup edecek derecede bir demokratik uzlaşma çıksaydı. Biz bu durumumuzla alkışlardık onları ama Yenikapı bunu yaratamamıştır. Toplum bu konuda destek vermiş, hazır olduğunu her yerde haykırmış, siyasetçiler bunu fırsata çevirmiştir." ifadesini kullandı. Demirtaş, "Geçmiş hatalarını, suçlarının orada halktan af dileyerek, özeleştiri vererek anlatmak yerine, hatalarının üstünü bayrakla bir kez daha örtmeye kalktılar. Yenikapı sahnesi budur. Kimse kusura bakmasın" dedi. 
Gezi eylemlerinde yaşamını yitirenler ile çeşitli tarihlerde hayatını kaybedenlerin fotoğraflarını gösteren Demirtaş, "HDP hiçbir şey olmamış gibi davranamaz. HDP'de orada olsaydı bunlara hesap veremezdi. Bunlar yokmuş gibi davranarak Yenikapı'ya gidemezdik. Ceylan'ın gözlerine bakamazdık. Şırnak, Sur, Cizre'yi unutarak Yenikapı'ya tabii ki gelemezdik. Elbette ki HDP bu fotoğrafın içinde olmak istemez." ifadesini kullandı. 
"ORADAKİ EKSİKLİK HDP DEĞİL DEMOKRASİ ANLAYIŞI EKSİKLİĞİDİR"
Her şeyi göze alarak demokratik mücadeleyi sürdüreceklerini vurgulayan Demirtaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: 
"Yenikapı'da insanların bir araya gelmesi o duygu birlikteliğini yaşaması son derece anlamlı, saygıdeğerdir ama siyasetçiler ve sahnedekiler ona layık olamamıştır. Tam tersine orada milliyetçi bir şovla kendi günahlarının, hatalarının üstünü bayrakla örtmeye çalışan bir siyasi anlayış sergilenmiştir.
Oradaki eksiklik HDP değil demokrasi anlayışı eksikliğidir. Demokrasinin, demokratik ilkelerin kırıntısı orada yoktur. Her siyasi lider kendi bildiği çerçevede konuşma yapmıştır. Orada bir birlik havası felan yoktur. Toplum sadece darbelere karşı birlik mesajı vermiştir ama siyaset, toplumun o beklentisine dair en küçük bir program sunamamıştır. Bu hatadan dönülür mü Hiç zannetmiyorum. Çünkü, suçlar ve günahlar çok büyük. Hakikatli, adaletli bir soruşturma olsa Türkiye'de belli başlı siyasetçilerin çoğu şu Gülen örgütü ve darbe meselesinden gider. HDP'ye bu kadar organize saldırı gerçekleştirmelerinin nedeni de budur. 
Ülkeyi terk etmeyi düşünen, başka bir ülkede yaşam arayışı içerisine girenler sakın olaki umutsuzluğa kapılmayın. Bu ülke bizimdir, hepimizindir. Biz, ülkemizde güçlü bir demokrasi kuracağız."
Demirtaş, Şırnak ve Hakkari'nin il olmaktan çıkarılmasına izin vermeyeceklerini söyledi.