Musul Barajı’nda tehlike

http://www.kurdistan24.net/tr

K24-ERBİL

Türkiye tarafından suyun kesilmesinin, Irak’ta Musul Barajı’nın kuruması tehlikesini ortaya çıkardığı belirtiliyor.

Basına açıklamalarda bulunan Ninova Parlamenteri Nehle Hubabi, Musul Barajı’ndaki kurumadan Türkiye’yi sorumlu tuttu.

Hubabi, “Su sorununun sebebi genel olarak şimdiki devlet ve şimdiki hükümetin başarısızlığı ve Türkiye ile su kaynaklarının yönetimi konusunda bir anlaşma olmamasıdır. Irak hükümetinin önüne birçok imkan çıktı ama bütün kozlar Türkiye’nin eline verildi. Hep Ankara bu kozlardan faydalandı. Irak hükümeti Türkiye’nin ihlallerine karşı kayıtsız kalmıştır. Bunlardan biri de Türk askerlerinin, PKK’ye karşı operasyonları gerekçe göstererek Kürdistan Bölgesi sınırlarından Irak topraklarına girmesidir” dedi.

Iraklı parlamanter ayrıca, “Türkiye ekonomisini Irak üzerinden iyileştirmektedir” ifadesini kullandı.

Nehle Hubabi, “Musul Barajı’ndaki kuruluk nedeniyle vilayetteki tarım alanları ve Irak’ın diğer bölgeleri ciddi bir tehlikeyle karşı karşıya. Birkaç gün içinde Musul Barajı’ndaki su oranının önemli ölçüde azalması ihtimali var” diye konuştu.

Hubabi, konuyla ilgili Irak Dışişleri Bakanlığı, Parlamento ve Dışilişkiler Komisyonu’nun, Ankara’yla olan su sorununu çözmek için olağanüstü bir toplantı yapacağını kaydetti.

İran da birkaç gün önce Kürdistan’a akan Küçük Zap Suyu’nu kesti. Kesinti, Süleymaniye’nin Qeladize ilçesinde ciddi su sorununa yol açtı.