Afrika'da ilginç internet kararı

Tanzanya ülkedeki tüm blog yazarlarının ve çevrimiçi forumların web sitelerini bir an önce durdurmasını istedi.

HABER MERKEZİ

Tanzanya ülkedeki tüm blog yazarlarının ve çevrimiçi forumların web sitelerini bir an önce durdurmasını istedi.

Karara uymayanlar yaptırımlarla karşılaşacak. Muhalifler hükümeti, internet içeriği üzerindeki kontrolü sıkılaştırmakla suçluyor.

Ülkenin en popüler platformlarından Jamiiforums dahil pek çok site Pazartesi’den bu yana kapalı durumda.

Tanzanya İletişim Düzenleme Makamı (TCRA) yayımladığı raporda, yayın yapmak için lisans almayan web sitelerine karşı yasal işlem uygulanacağını belirtti.

Mart ayında kabul edilen düzenlemeler, blog yazarlarının ve Youtube kanalı gibi diğer çevrimiçi forumların hükümete yaklaşık 4 bin 200 Lira’lık bir ücret ödeyerek lisans almasını zorunlu kılıyor. Tanzanya’da kişi başına düşen yıllık gelir de 4 bin Lira civarında.

KANUNA UYMAYANLARA PARA VE HAPİS CEZASI

Dijital aktivistler bu kanunun, hükümetin muhalifleri ve ifade özgürlüğünü baskılamak için yaptığı bir hamle olduğunu savunuyor.

2015’te seçilen Başkan John Magufuli’nin hükumeti ise uygulamayı nefret söylemine ve siber zorbalık ya da pornografi gibi diğer çevrimiçi suçlara yönelik bir adım olarak nitelendiriyor.

Hafta başında alınan kararda “Tüm kayıtsız çevrimiçi içerik sağlayıcılarının 15 Haziran’dan önce lisans alması gereklidir. Bugünden (11 Haziran) başlamak üzere, 15 Haziran’a kadar bloglara, forumlara, çevrimiçi radyo ve televizyonlara yeni içerik yüklemek yasaklanmıştır” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada yeni içerik yükleyen web sitelerine yönelik yasal işlem uygulanacağı, site sahiplerinin 5 milyon Şilin (yaklaşık 10 bin Lira) para cezası, 12 ay hapis cezası ya da her ikisine çarptırılabileceği belirtildi.

BLOG YAZARLARININ SONU OLABİLİR                                     

Jamiiforums, yetkili merciden gelen tehdidin üzerine çevrimiçi tartışma platformunu kapattığını belirtti. Site geçmişte de yaklaşık bir yıldır süren bir davayla uğraşıyordu.

 Sloganı “Özgürce konuşmaya cesaret edebildiğimiz yer” olan sitenin çoğu kullanıcısı takma isimler kullanarak yorum yazıyor. Ancak web sitesi yetkililer ve bazı bireyler tarafından, uydurma ithamlarda bulunmakla suçlanmıştı.

Paris merkezli Sınır Tanımayan Gazeteciler adlı grup yeni çevrimiçi içerik kurallarının Tanzanya’daki blog dünyasının sonu olacağını söylüyor.

Bu yıl Tanzanya’nın komşu ülkeleri Uganda ve Kenya’da da yeni kanunlarla internete benzer düzenlemeler yapılmıştı ancak bu düzenlemeler Tanzanya’daki kadar sert değildi. (Kaynak: Reuters)