FLAŞ - Federal mahkemeden karar

Irak Federal Mahkemesi, parlamentonun oyların elle sayılması kararına onay verirken, yurtdışı ve göçzede kamplarındaki oyları kapsayan özel seçimin iptal edilmesi kararının anayasaya aykırı olduğuna hükmetti.

K24 - ERBİL

Irak Federal Mahkemesi, parlamentonun oyların elle sayılması kararına onay verirken, yurtdışı ve göçzede kamplarındaki oyları kapsayan özel seçimin iptal edilmesi kararının anayasaya aykırı olduğuna hükmetti.

Mahkeme ayrıca, Kürdistan’daki özel seçimlerin iptal edilmesi kararını da iptal etti.

Irak Parlamentosu 6 Haziran’da gerçekleştirdiği oturumda, Irak genelindeki seçim sonuçlarının yüzde 100’ünün elle sayılmasına ve Kürdistan’daki özel seçimlerin iptal edilmesine karar vermişti.

Federal mahkeme, bugün gerçekleştirdiği özel duruşmada, sözkonusu kararın anayasaya aykırı olduğunu, seçme ve seçilme hakkının ihlali anlamına geldiğini belirtti.

Sözkonusu kararın iptal edilmesi için Cumhurbaşkanlığı, Irak Bağımsız Seçim Yüksek Komiserliği ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapmıştı.

KÜRDİSTAN’DAN TEPKİ

Başkan Mesud Barzani, Irak Parlamnetosu’nun Kürdistan’da peşmerge ve güvenlik güçlerinin oy sayımını iptal eden kararı için “Bu peşmergeye yapılan bir zulümdür, kabul edilemez” demişti.

Kürdistan Parlamentosu da Irak Parlamentosu’nun kararına tepki göstermişti.

Kürdistan Parlamentosu Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, kararın “kabul edilemez” olduğu belirtilerek, Irak Federal Mahkemesi’ne kararın iptali için çağrıda bulunulmuştu.

NELER OLMUŞTU?

Irak'ta yapılan genel seçimlere şaibe iddiaları damga vurmuştu. Kerkük'teki Türkmenler başta olmak üzere Kürdistan’daki 6 siyasi parti, seçimlerin nihai olmayan sonuçlarına büyük tepki gösterip oylarının çalındığını iddia etmişti.

Kürt siyasi partiler seçimin tekrarını talep ederken, Türkmenler ise oyların elle sayılmasını istemişti. Eski başbakanlardan Vatanniye Koalisyonu lideri İyad Allavi de seçimlere hile karıştırıldığını iddia ederek tekrarını isteyen tarafta yer almıştı.

Parlamento, daha önce yurtdışındaki tüm seçim sonuçları başta olmak üzere Musul, Anbar, Salahaddin ve Diyala'daki iç göçmen kamplarındaki oyların iptal edilmesi kararı almıştı.

Seçimlerde Mukteda es-Sadr'ın öncülüğündeki Sairun Koalisyonu 54 sandalye elde ederek birinci olmuştu. Sadr'ı, Haşdi Şabi komutanlarından Hadi Amıri liderliğindeki Fetih Koalisyonu 47, Irak Başbakanı Haydar Abadi'nin Zafer Koalisyonu ise 42 sandalye ile takip etmişti.

Ülkede yeni bir hükümet kurulması için hem Bağdat’ta, hem de Erbil'de siyasi partiler arasında görüşme trafiği devam ediyor, ancak henüz hükümetin kurulması için siyasi partiler arasında bir anlaşmaya varılamadı.