KDP’den ilk tepki: Olumlu!

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), Irak Federal Mahkemesi’nin, parlamentonun yurtdışı ve göçzede kamplarındaki oyları kapsayan özel seçimin iptalini onaylamamasını olumlu karşıladıklarını söyledi.

K24 - ERBİL

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), Irak Federal Mahkemesi’nin, parlamentonun yurtdışı ve göçzede kamplarındaki oyları kapsayan özel seçimin iptalini onaylamamasını olumlu karşıladıklarını söyledi.

Irak Federal Mahkemesi, parlamentonun oyların elle sayılması kararına onay verirken, Kürdistan’daki özel seçimlerin iptal edilmesini geri çevirdi.

K24’e konuşan KDP Seçim Ofisi Sorumlusu Xesro Goran, “KDP olarak, mahkemenin bugün aldığı kararını olumlu karşılıyoruz, Musul’da oylar elle sayılırsa, bir sandalye daha kazanabiliriz” dedi.

Yasaların işletilmesine önem verdiklerini belirten Goran, “Göçzede ve peşmerge oylarının iptal edilmesi yasalara aykırı bir karardı ve biz buna tüm gücümüzle karşı çıktık” ifadelerini kullandı.

TARIK HARP: PEŞMERGE OYLARI GEÇERLİ

K24’e konuşan ünlü anayasa hukukçusu Tarık Harp, “Peşmergenin oyları geçerlidir ve Irak emniyet güçlerinin oyları gibi hesaplanmıştır” dedi.

Mahkemenin Irak Cumhurbaşkanı ve Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu’nun taleplerini reddettiğini belirten Tarık Harp, “Mahkeme sadece KDP’nin peşmerge ve güvenlik güçlerinin oylarının iptal edilmemesi talebini kabul etmiştir” ifadelerini kullandı.

MAHKEMEDEN KARAR

Irak Federal Mahkemesi, parlamentonun oyların elle sayılması kararına onay verirken, yurtdışı ve göçzede kamplarındaki oyları kapsayan özel seçimin iptal edilmesi kararının anayasaya aykırı olduğuna hükmetti.

Mahkeme ayrıca, Kürdistan’daki özel seçimlerin iptal edilmesi kararını da iptal etti.

Irak Parlamentosu 6 Haziran’da gerçekleştirdiği oturumda, Irak genelindeki seçim sonuçlarının yüzde 100’ünün elle sayılmasına ve Kürdistan’daki özel seçimlerin iptal edilmesine karar vermişti.

Federal mahkeme, bugün gerçekleştirdiği özel duruşmada, sözkonusu kararın anayasaya aykırı olduğunu, seçme ve seçilme hakkının ihlali anlamına geldiğini belirtti.

Sözkonusu kararın iptal edilmesi için Cumhurbaşkanlığı, Irak Bağımsız Seçim Yüksek Komiserliği ve KDP Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapmıştı.