Kopyayla başa çıkılamayınca...

Üniversite giriş sınavında yaşanan kopya skandallarıyla başı dertte olan Cezayir Hükümeti çözümü interneti kapatmakta buldu.

HABER MERKEZİ

Üniversite giriş sınavında yaşanan kopya skandallarıyla başı dertte olan Cezayir Hükümeti çözümü interneti kapatmakta buldu.

2016 yılında yapılan sınavda, bazı sınav soruları, sınav başlamadan önce ya da sınav başladığı sırada internet üzerinde paylaşılmıştı.

Bu yüzden sınava başlangıç saatinden sonra gelenlerin bu soruları internette görmüş olma ihtimali göz önünde bulundurularak sınavları tekrarlanmıştı.

Geçtiğimiz yıl yapılan sınav sırasında da Facebook’a erişim engellenmiş ancak yine bazı sorular bir şekilde Facebook üzerinde paylaşılmıştı.

Bunun üzerine bu yıl yapılan sınavlar esnasında ülkenin 2 bin adet sınav merkezine internete erişebilen hiçbir cihazın sokulmaması ve sınav sırasında tüm ülkede internetin kesilmesi kararlaştırıldı.

Çarşamba gününden bu yana devam eden sınavlar esnasında ülkede en az bir saatliğine internet erişimi durduruluyor.

Geçtiğimiz sınavlarda yaşanan kopya sorunu nedeniyle şiddetle eleştirilen Eğitim Bakanlığı bu yıl işini şansa bırakmak istemiyor.

Ülkenin Eğitim Bakanı Nouria Benghabrit, “Ülkedeki üniversite giriş sınavlarının güvenliği çok önemli. Sınavlardaki adalete ve eşit imkan sağlanmasına bağlılığımız sebebiyle, internet bağlantısını kesmeye varabilen her türlü önlemi almamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

MAĞDURİYETLER YAŞANDI

Ülkede kesilen internet bağlantısı sebebiyle hava limanlarında uçaklarına binemeyen yolcuların görüntüleri sosyal medyada paylaşıldı.

Saadia Gacem adlı bir sosyoloji lisans öğrencisi internet engelinin ‘radikal bir karar’ olduğunu söyledi ve bu hamlenin, sorunla başa çıkma konusunda ülkenin acizliğini gösterdiğini dile getirdi.

Gacem “Diğer ülkelerde üniversite sınavında kopyayı engellemek için internet kapatılmıyor” şeklinde konuştu.

Bu ifade çoğu ülke için geçerli olsa da aslında sınav sırasında interneti kapatmak ilk kez karşılaşılan bir durum değil.

Daha önce Hindistan, Etiyopya, Irak ve Özbekistan da benzer bir uygulamaya gitmişti. Mısır da 2016’da bu fikrin üzerinde durmuş ancak uygulamaya geçirmemişti.

(Kaynak: New York Times)