BİLİM - Beyinle yönlendirilen robot

Bilim insanları, robotların hem beyin dalgaları ile hem de kas geribildirimleri ile kontrol edilmesini sağlayan özel bir teknoloji geliştirdi. Bu teknoloji sayesinde zihinle kontrol konusundaki doğruluk %97 seviyesine ulaştı.
kurdistan24.net

HABER MERKEZİ

Bilim insanları, robotların hem beyin dalgaları ile hem de kas geribildirimleri ile kontrol edilmesini sağlayan özel bir teknoloji geliştirdi. Bu teknoloji sayesinde zihinle kontrol konusundaki doğruluk %97 seviyesine ulaştı.

Dünyanın en önemli üniversitelerinden biri olan MIT’nin Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı’nda (CSAIL) gerçekleştirilen bir çalışma, robot-insan etkileşiminde yeni bir sayfa açmaya hazırlanıyor. Şu ana kadar pek çok farklı projede beyin dalgaları ile robotları kontrol etmek mümkün olmuştu. Yeni proje ise robotları hem beyin dalgaları hem de kaslar ile kontrol etmeyi mümkün kılıyor.

MIT Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı (CSAIL) programı robotik alanında son dönemde heyecan verici gelişmelere imza attı. Şekil değiştiren origami robotlarından, duvarın arkasındaki insanları görebilen yapay zekaya kadar pek çok çalışma gerçekleştiren laboratuvarın yeni projesi, bir robotu sadece izleyerek ve hatalarını basit bir el hareketiyle düzelterek kontrol etmenizi sağlıyor.

Ekip, çalışmanın sonuçlarını kısa bir videoda gösterdi. Videoda bir insan robotun önündeki ahşap plakada matkapla delik açacağı noktaları gözlemleyerek robotu yönetiyor. Arayüz robotun daha önce hiç karşılaşmadığı kişilerde de kullanılabiliyor. Yani arayüzü kullanmak için bir eğitim gerekmiyor.

Beyin algılayıcıları bir insanın bir hatayı fark ettiğini hızlıca anlayabiliyor. El hareketi kullanılarak robot doğru eylemi yapması için yönlendirilebiliyor. CSAIL Müdürü Daniela Rus, birlikte çalışan iki algılayıcının neredeyse anında tepki verilmesini sağladığını söylüyor. Rus “Bu çalışma EEG ve EMG geri bildirimlerini birleştirerek, insan-robot etkileşimini, geçmişte sadece EEG kullanarak yapabildiğimiz uygulamaların çok ötesine taşıdı. Kas geri bildirimini de dahil ederek, jestlerle robotu mekansal olarak çok daha detaylı ve belirgin şekilde kontrol edebiliyoruz.

Bir robotu beyinle kontrol edebilmek için öncelikle arayüzün anlayabileceği şekilde düşünmeyi öğrenmeniz gerekiyor. Laboratuvarda kontrollü bir ortamda eğitimli bir operatörün arayüzü kullanması başka bir şey. Gürültülü bir inşaat alanında bu işlemi gerçekleştirmek oldukça zor.

Herkes bir şeylerin yanlış gittiğini anladığımızda hissettiğimiz ‘eyvah!’ anını bilir. Bu projede, tam olarak bu anda insan beyninden salgılanan sinyaller kullanıldı. İnsanlar bir hatayı fark ettiğinde ortaya çıkan bu sinyalleri algılayan arayüz ile robotun yapmakta olduğu işlemi durdurması sağlandı. İnsan operatör daha sonra işlemin doğru yapılması için robotu el hareketleriyle yönlendirebiliyor" diyor.

HATA ORANI ÇOK DÜŞÜK

Araştırmanın yöneticisi Joseph DelPreto “Bu yaklaşımın en güzel yanı önceden belirlenmiş bir şekilde düşünmenizin beklenmemesi. Makine size uyum sağlıyor, siz ona değil.” şeklinde konuştu. Çalışmada Baxter adlı robot delmesi beklenen noktayı kendi başına çalıştığında yüzde 70 oranında doğru tahmin etti. İnsan yönetiminde ise bu oran yüzde 97’ye ulaştı.

DelPreto “Hem kas hem beyin sinyallerine bakarak, bir şeyin yanlış gittiğinin algılanmasıyla ilgili kişinin doğal jestlerini ve anlık kararlarını seçebiliyoruz. Bu, bir robotla iletişim kurmayı, insanla iletişim kurmaya daha fazla benzetmemize yardımcı oluyor.” ifadelerini kullanıyor.