Kablosuz bağlantıya protokol

Kablosuz internet bağlantıları için WPA3 adlı yeni bir protokol geliştirildi. Yeni modemler elektronik cihazlarla iletişim için protokolü kullanacak.

HABER MERKEZİ

Kablosuz internet bağlantıları için WPA3 adlı yeni bir protokol geliştirildi. Yeni modemler elektronik cihazlarla iletişim için protokol kullanacak.

Kablosuz internet bağlantıları için WPA3 adında yeni bir protokol geliştirildi. Bundan sonra yeni modemler, bilgisayarınız, telefonunuz ve akıllı ev eşyalarınızla iletişim için bu protokolü kullanacak.

WPA3 aynı zamanda çalışma ortamında da kablosuz internet güvenliğini artıracak. Teknoloji şirketlerinin Wi-Fi protokollerini geliştirmek üzere kurduğu Wi-Fi İttifakı bu özellikleri 2018’in başlarında açıklamıştı. Pazartesi günü organizasyon protokolün tamamlandığını belirtti.

Wi-Fi her gün kullandığımız ve varlığını sorgulamadığımız bir sistem. Ancak biz çok ciddiye almasak da bir çok hassas veri kablosuz internet aracılığıyla iletiliyor. Bu yüzden iletişim ağının güvenliği oldukça önemli.

 Wi-Fi kullanıcılarının güvenliğini sağlamak için yeni protokol saldırılara karşı daha dirençli hale getirildi. Artık saldırganlar çevrimdışı sözlük tabanlı saldırıları gerçekleştirerek kablosuz ağ şifresini tahmin etmek üzere sınırsız sayıda tahminde bulunamayacak.

Bu tarz saldırılar, her türlü karakter ve kelime kombinasyonunu ve hatta sıkça kullanıldığı bilinen şifreleri deneyerek hesaplara giriş yapmaya çalışan yazılımlar aracılığıyla gerçekleştiriliyor.

MEVCUT MODEMLERE DE GELEBİLİR

WPA3 Wi-Fi İttifakı tarafından onaylanan tüm yeni modemlerde kullanılacak. Ayrıca bireysel satıcılar mevcut modemlerin yazılımlarını bu protokolle uyumlu hale getirmek için güncellemeler hazırlıyor.

WPA3, önceki versiyonu olan Wi-Fi Korumalı Erişim 2 ya da daha çok bilinen adıyla WPA2’nin yerini alacak. WPA2 2004 yılından bu yana kullanılan eski bir teknoloji. Bu tarihten bu yana WPA2 birçok problemle karşılaştı, günümüzde de bu sorunlar devam ediyor.  (Kaynak: CNet)