K24 ÖZEL - Rojava’da bayraklar kalktı

Son zamanlarda, Batı Kürdistan’da (Rojava) özerk yönetime ait bayrak ve posterlerin sokak ve caddelerden kaldırılması dikkat çekiyor

K24 - QAMIŞLO

Son zamanlarda, Batı Kürdistan’da (Rojava)  özerk yönetime ait bayrak ve posterlerin sokak ve caddelerden kaldırılması dikkat çekiyor.

Rojava’da bayrakların sokak ve caddelerden kaldırılması, halk arasında bu durumun son dönemlerde Rojava’da yaşanan siyasi durumla ilgili olup olmadığını tartışmasını beraberinde getirirken, yerel yönetim, bu uygulamanın çevre düzenlemesi çerçevesinde yapıldığını belirtiyor.

Konuya ilişkin K24’e konuşan Said Muhammed isimli bölge sakini, “Biz de bilmiyoruz. Sokakta çok söylenti dolaşıyor. Bazıları rejim geri dönecek diyor. Kimisi bir anlaşma olabileceğini, kimisi de sokaklarda çok fazla bayrak olmasının karmayaşa yol açtığını söylüyor. Bazı bayrak ve resimler vardı, biz de kime ait olduğunu bilmiyorduk” diyor.

Belediyeler Kurulu da konuya ilişkin bir açıklama yaptı. Yetkililer, cadde ve sokaklarda farklı resim, harita ve bayrakların asılmış olması nedeniyle oluşan bir düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Bir yıl önce kurulan Rojava Reklam Kuruluşu’nun bununla ilgili düzenleme yapacağı kaydedildi.

K24’e konuşan Cizre Belediyeler Kurulu Başkan Yardımcısı Nidal Mahmud, “Çalışmalarını yürüten bir kuruluş var. Onların işi hizmet. Siyasi ölçü ve projelerin dışındalar. Bu kuruluşa herhangi bir siyasi baskı yapılmamıştır. Bu teknik bir konudur. Caddelerdeki reklamlar konusunda yeni adımlar atmak istiyoruz. Bu iyi bir şeydir ve dünya standartlarına göredir. Her şey sisteme göre olacak” ifadelerini kullandı.

Halk Savunma Birlikleri (YPG) ile Kadın Savunma Birlikleri’nin (YPJ) flamaları dışında diğer bayrak ve posterlerin kaldırıldığı görülüyor.

Belediyeler Kurulu ise bazı medya organlarının halk arasında kara propaganda yaptığını savunuyor.