Ankara’da yeni sayfa: 9 Temmuz

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, 9 Temmuz Pazartesi günü TBMM'de yemin edecek.

HABER MERKEZİ

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, 9 Temmuz Pazartesi günü TBMM'de yemin edecek.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Temmuz Pazartesi günü Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) yemin edecek.

Yeminin ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçiş töreni düzenlenecek.

Yeminden sonra kabinesini açıklaması beklenen Erdoğan, yeni kabinedeki isimlerle ilk yurtdışı ziyaretini 10 Temmuz’da Kuzey Kıbrıs ve Azerbaycan’a yapacak.

Erdoğan, yurtdışı ziyaretlerinin ardından yeni kabineyle ilk toplantısını da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenleyecek.

YASAL DÜZENLEME

Öte yandan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçiş hakkında ilk yasal düzenleme yapıldı.

Yeni hükümet sistemine yönelik düzenlemelerin yer aldığı 477 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) Resmî Gazete’de yayımlandı.

2 Temmuz'da Bakanlar Kurulu’nca kararlaştırılan KHK, Başbakanlık ve Bakanlar Kurulu'nun yetkilerinin Cumhurbaşkanı'na geçiş altyapısını düzenliyor.

Yeni KHK ile yürürlükteki kanun ve KHK'ların yürütme maddelerinde Bakanlar Kurulu ve bakanlara yapılmış atıflar Cumhurbaşkanı'na yapılmış sayılacak.

CUMHURBAŞKANI YETKİLERİ

Sözkonusu düzenlemeyle, yürürlükte bulunan kanun ve KHK'larla 10 Mayıs 2018 tarihli ve 7142 sayılı kanuna dayanılarak yürürlüğe konulan KHK'ların yürütme maddelerindeki Bakanlar Kurulu ve bakanlara yapılmış olan atıflar, Cumhurbaşkanı’na yapılmış sayılacak.

Bu KHK'nın yürürlüğe girdiği tarihten önce, değişiklik yapılan kanunların ilgili maddeleri gereğince yürürlüğe konulmuş tüzükler, nizamnameler, Başbakanlık ve Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılan yönetmelikler ile diğer işlemler yürürlükten kaldırılmadıkça geçerliliğini sürdürecek.

Cumhurbaşkanı’nın yemin ederek göreve başladığı gün yürürlüğe girecek.