HANGİ ÜLKE? - En ilgili anne - babalar

Yapılan bir araştırmaya göre gelişmekte olan ekonomilerde ebeveynler çocuklarına ödevlerinde zengin ülkelere göre daha fazla yardım ettiği belirtildi.

HABER MERKEZİ

Yapılan bir araştırmaya göre gelişmekte olan ekonomilerde ebeveynler çocuklarına ödevlerinde zengin ülkelere göre daha fazla yardım ettiği belirtildi.

Çocukların ödevlerine yardım etmek anne babaların çocuklarını ne kadar önemsediğinin bir göstergesiyse Hindistanlı ebeveynler dünyada çocuklarını en çok sevenler konumunda.

Yeni yapılan bir araştırmaya göre gelişmekte olan ekonomilerde ebeveynler çocuklarına ödevlerinde zengin ülkelere göre daha fazla yardım ediyor.

Varkey Vakfı’nın 29 ülkeden yaklaşık 27 bin 500 katılımcı ile gerçekleştirdiği araştırmada elde edilen sonuçlar göre küresel olarak daha iyi eğitimli aileler çocuklarına yardım etme konusunda daha istekli.

Tüm dünyada ebeveynlerin yüzde 25'i her hafta çocuklarının ödevlerine 7 saatten daha fazla süre harcıyor.

Bu oran Kolombiya'da yüzde 39'a Vietnam'da yüzde 50'ye Hindistan'da yüzde 62'ye çıkıyor.

Ancak gelişmiş ekonomilerde çocukların ödevlerine verilen destek oranı ciddi oranda düşüyor.

Birleşik Krallık’ta oran yüzde sadece 11, Fransa ve Japonya’da yüzde 10 Finlandiya’da ise yüzde 5.

Hindistanlı ebeveynler haftada ortalama 12 saati çocuklarının ödevine yardım ederek geçiriyor. Vietnam’da bu rakam 10,2 saat.

Tüm dünyada ortalama okul dışı eğitim çalışmaları haftada 6,7 saat olarak ölçülürken Afrika Asya ve Latin Amerika bu ortalamanın üzerinde kaldı.

ABD ve Polonya’da ebeveynler çocuklarına haftada 6,2 saat yardım sunarken Birleşik Krallıkta bu süre 3,6 saat, Finlandiya’da 3,1 saat Japonya’da ise 2,6 saat olarak belirlendi.  (Kaynak: WEF)