OHAL'e Fransız modeli

Türkiye’de OHAL için Fransız modeli uygulanacak. Binali Yıldırım, “Kişilerin izlenmesi, arama, denetleme ve el koyma işlemleri OHAL’deki esaslara göre gerçekleştirilecek” dedi.

HABER MERKEZİ

Türkiye’de OHAL için Fransız modeli uygulanacak. Binali Yıldırım, “Kişilerin izlenmesi, arama, denetleme ve el koyma işlemleri OHAL’deki esaslara göre gerçekleştirilecek” dedi.

Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişiminden 5 gün sonra uygulanan Olağanüstü Hal (OHAL), 19 Temmuz’da kaldırılıyor.

Milliyetin haberine göre OHAL için Fransız modeli öneriliyor.

Kanun hükmünde kararnamede (KHK) yer alacak düzenlemelerin Fransız modeli baz alınarak hazırlandığı iddia edilirken, Fransa örneğinde olduğu gibi sözkonusu düzenlemelerin “belli bir süreyi kapsayacağı” konuşuluyor.

Buna göre OHAL’deki gerekli düzenlemelerin 31 Aralık 2020’ye kadar geçerli olacak “İç Güvenliğin Güçlendirilmesi ve Terörle Mücadele Yasası” hazırlandığına dikkat çekiliyor.

Türkiye’deki uygulamanın da bu yasanın bir benzeri olacağı ifade ediliyor.

Binali Yıldırım’ın çıkarılacağını açıkladığı KHK’da önemli bazı OHAL düzenlemelerinin Terörle Mücadele Kanunu’na (TMK) aktarılacağı da belirtildi.

KHK’da yer alması beklenen düzenlemelerin bazıları şöyle:

- Terörle mücadelenin yoğunlukla yaşandığı yerlerde “güvenli bölge” oluşturulabilecek. Valilerin yetkileri arttırılacak.

- İdari kontrol mekanizması kurulacak. Vali gerektiğinde kısa süreli sokağa çıkma yasağı koyabilecek.

- Kişilerin izlenmesi, arama, denetleme ve el koyma işlemleri OHAL’deki esaslara göre gerçekleştirilecek.

- Konserler gibi kitlesel eğlence programları ve sportif faaliyetler denetlenebilecek, tehdit durumuna göre yapılıp yapılmayacağına karar verilecek. Terör saldırısı ihtimali gerekçesiyle, ihtiyaç görülürse yapılmasına izin verilenler iptal edilebilecek.

- Toplumun ilgi gösterdiği yer ve mekânlar tehdit oluşursa kapatılabilecek. Gezi Parkı’nda olduğu gibi halkın kolayca toplanabileceği alanlar olabileceği gibi farklı alanlar ya da dini mekânlar olabilecek.

- OHAL sürecindeki gözaltı süreleri konusunda Ceza Muhakemesi Kanunu’na (CMK) atıf yapılacak. Sürelerin CMK’dakilerin iki katı kadar olabileceği belirtiliyor. Bu durumda terör suçlarında gözaltı süresinin 8 gün olması söz konusu olabilecek.

- TMK’ya aktarılacak düzenlemelerin uygulanmasında polis, jandarma ve TSK gibi güvenlik birimleri devrede olabilecek.