Beklenen KHK/İhraçlar var...

Türkiye’de Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında 701 sayılı son Kanun Hükmünde Kararname (KHK) Resmi Gazete'de yayımlandı.

HABER MERKEZİ

Türkiye’de Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında 701 sayılı son Kanun Hükmünde Kararname (KHK) Resmi Gazete'de yayımlandı.

OHAL kapsamında çıkartılan 701 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile çeşitli kurumlarda görev yapan 18 bin 632 personel kamudan ihraç edildi. 12 dernek, 3 gazete ve 1 televizyon kapatıldı.

Kurumlarından daha önce ayrılan, TSK'dan 324, Emniyet Genel Müdürlüğü'nden 1167 ve jandarmadan 35 personelin rütbeleri 701 sayılı KHK ile alındı.

OHAL kapsamındaki 701 sayılı KHK ile:

- Kara Kuvvetlerinden 3 bin 77, Deniz Kuvvetlerinden bin 126, Hava Kuvvetlerinden bin 949 subay ve astsubay ihraç edildi.

- Adalet Bakanlığı'ndan aralarında hakim adayı, infaz ve koruma memurlarının da bulunduğu 1052 kişi ihraç edildi.

- 4 Vali Yardımcısı ve 4 Kaymakam meslekten ihraç edildi.

- Emniyet Genel Müdürlüğü'nden 8 bin 998 personel ihraç edildi.

- Jandarma Genel Komutanlığı'ndan 649 subay, astsubay ile uzman çavuş ihraç edildi.

12 DERNEK, 3 GAZETE KAPATILDI

Olağanüstü Hal kapsamında KHK ile 12 dernek, 3 gazete ve 1 televizyon kanalı kapatıldı.

Buna göre, Adıyaman Fem Dershanesi Mezunları ve Mensupları Derneği (Adıyaman), Furkan İlim ve Hizmetleri Derneği (Ankara), Suffem Eğitim ve Yardımlaşma Derneği (Ankara), Anadolu İlim Kültür Eğitim Yardımlaşma Derneği (Ankara), Furkan Eğitim ve Hizmet Derneği (Antep), Özer Hukuk ve Düşünce Derneği (Kahramanmaraş), Kahramanmaraş Uluslararası Öğrenciler Derneği (Kahramanmaraş), Kilis İmam Hatip Lisesi Mensupları ve Hafızları Derneği (Kilis), Beyaz Laleler Eğitim ve Sosyal Yardımlaşma Derneği (Kocaeli), Furkan Eğitim ve Dayanışma Derneği (Malatya), Samsun Özgürlükçü Gençlik Derneği (Samsun) ile Viranşehir Sanayici ve İşadamları Derneği (Urfa) kapatıldı.

İstanbul'da yayım yapan Halkın Nabzı ve Özgürlükçü Demokrasi ile Diyarbakır'da çıkan Welat gazetelerinin yanısıra Avantaj TV'nin (Avantaj Televizyon Yayın Hizmetleri AŞ) yayım hayatı sona erdirildi.

Kapatılan söz konusu dernek, gazete ve televizyonlara ait taşınırlar ile her türlü mal varlığı, alacak ve haklar, belge ve evraklar Hazineye bedelsiz olarak devredilmiş sayıldı.

GÖREVE İADE

OHAL kapsamında çıkartılan 701 sayılı KHK ile 148 personel, kamudaki görevlerine iade edildi.