BAĞDAT DİKEN ÜSTÜNDE - Emniyet teyakkuzda!

Irak’ın güneyinde hizmet yoksunluğu ve elektrik kesintileri nedeniyle patlak veren gösteriler kapsamında protestocuların başkent Bağdat’ta geniş katılımlı bir eylem hazırlığında olduğu belirtildi.

K24 - BAĞDAT

Irak’ın güneyinde hizmet yoksunluğu ve elektrik kesintileri nedeniyle patlak veren gösteriler kapsamında protestocuların başkent Bağdat’ta geniş katılımlı bir eylem hazırlığında olduğu belirtildi.

Edinilen bilgiye göre protestocular sosyal medya üzerinden örgütlenerek Bağdat’ta büyük bir protestoya hazırlanıyor.

Basra'da başlayan gösterilerin başkent Bağdat’a sıçraması nedeniyle hükümet internet erişimini kesti.

Protestonun saat 18.00’de başlaması beklenirken, emniyet birimlerinin olası eylemlere karşı teyakkuzda olduğu öğrenildi.

NE OLDU?

Basra'da, yaklaşık bir haftadır hizmet yoksunluğu ve elektrik kesintileri nedeniyle başlayan gösteriler, ülkenin güneyinde yer alan diğer kentlere de yayıldı.

Gösteriler, Basra'nın yanı sıra Bağdat, Necef, Misan ve Nasiriyye kentlerine de hızlı bir şekilde sıçradı.

Meysan kentindeki gösterilere güvenlik güçleri müdahale etti. Güvenlik güçlerince açılan ateş sonucu bir gösterici hayatını kaybetti.

Irak’ın güneyindeki Meysan kentinde göstericiler, Dava Partisi’nin yanı sıra Ammar el-Hekim’in Ulusal Hikmet Akımı (parti) ve Bedir Örgütü ile Yüksek İslami Konseyi (Şii) Partisi’nin binalarını basarak, ateşe verdi.

Necef’te devam eden gösteriler sırasında sokağa dökülen vatandaşlar da Necef Havalimanı'nı basarak içeri girdi.

ABADİ’DEN AÇIKLAMA

Irak Başbakanı Haydar Abadi ise Basra’da yaptığı açıklamada, “Basra halkı, gösterileri Basra’nın çıkarı için yapıyor. Bundan en ufak şüphemiz yok" ifadelerini kullandı.

SADR’DAN ÇAĞRI

Ülkede 12 Mayıs’ta yapılan genel seçimlerde birinci çıkan Mukteda es-Sadr da gösterilere dair açıklama yaptı.

Sadr, açıklamasında, göstericilere zarar verilmemesi çağrısında bulunurken, göstericilerin de kamu mallarına zarar vermemesini istedi.

SİSTANİ’DEN DESTEK

Öte yandan Şiilerin Necef’teki dini mercisi Ayetullah Ali es-Sistani de gösterilere destek verdi.

Sistani’nin Kerbela’daki temsilcisi Şeyh Abulmehdi Kerbelayi, yaptığı yazılı açıklamada, ülkenin güneyindeki gösterilere destek verdiklerini duyurdu.

Temsilci Kerbelayi, açıklamada "göstericilerin taleplerinin yerine getirilmesi" gerektiğini belirtti.

Basra sakinleri yıllardır bölgelerinde faaliyet gösteren petrol şirketlerinde yabancıların değil kendilerinin istihdam edilmesini talep ediyor. Basralılar ayrıca hava sıcaklıklarının 50 dereceyi aştığı bu günlerde sık sık yaşanan elektrik kesintilerinden de şikayet ediyor.

Gelirinin büyük kısmını petrolden elde eden Irak'ta ihraç edilen ham petrolün yaklaşık yüzde 80'i Basra'daki petrol kuyularından çıkarılıyor. Basra, ayrıca Irak'ın tek liman kenti özelliğine sahip.