IRAK - Türkiye vatandaşlarına uyarı

Sıcak bölgede tansiyon iyice yükseldi

HABER MERKEZİ

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Irak'taki Türkiye vatandaşlarına, ülkenin bazı vilayetlerinde halkın olumsuz yaşam koşullarını kınamak amacıyla başlattığı protesto gösterilerinin düzenlendiği bölgelerden uzak durmaları uyarısı yaptı.

Bakanlığın internet sitesinde yer alan açıklamada, Irak'ın Basra vilayetinde halkın olumsuz yaşam koşullarını kınamak amacıyla başlattığı ve Meysan, Dikar, Necef, Kerbela ile Bağdat vilayetlerine de yayılan protesto gösterilerinin yakından takip edildiği bildirildi.

Açıklamada, "Anılan vilayetlerde bulunan vatandaşlarımızın, protesto gösterilerinin yapıldığı bölgelerden uzak durmaları ve gelişmelere dair Bakanlığımız ve Bağdat Büyükelçiliğimizce güvenlik durumu hakkında yapılabilecek uyarı ve duyuruları takip etmelerinde fayda görülmektedir" ifadeleri yer aldı.

ÜLKENİN GÜNEYİ ALEV ALEV

Basra'da, yaklaşık bir haftadır hizmet yoksunluğu ve elektrik kesintileri nedeniyle başlayan gösteriler, ülkenin güneyinde yer alan diğer kentlere de yayıldı.

Gösteriler, Basra'nın yanı sıra Bağdat, Necef, Misan ve Nasiriyye kentlerine de hızlı bir şekilde sıçradı. Bugün başkent Bağdat da gösterilere sahne oldu.

Meysan kentindeki gösterilere güvenlik güçleri müdahale etti. Güvenlik güçlerince açılan ateş sonucu bir gösterici hayatını kaybetti. Geçtiğimiz günlerde de Basra’da göstericilere ateş açılması sonucu en az 3 kişi ölmüş, 10 dolayında kişi de yaralanmıştı.

Irak’ın güneyindeki Meysan kentinde göstericiler, Dava Partisi’nin yanı sıra Ammar el-Hekim’in Ulusal Hikmet Akımı (parti) ve Bedir Örgütü ile Yüksek İslami Konseyi (Şii) Partisi’nin binalarını basarak, ateşe verdi.

Necef’te devam eden gösteriler sırasında sokağa dökülen vatandaşlar da Necef Havalimanı'nı basarak içeri girdi.

Son gelen bilgilere göre göstericiler, Necef Havaalanı Genel Müdürü Fayd el-Şemeri'nin evini ateşe verdi.

Basra’ya giden Irak Başbakanı Haydar Abadi’nin kaldığı otelin önünde toplanan göstericiler protesoda bulundu.